تکنیک‌های تنفسی در یوگا

تنفس در یوگا به‌عنوان یکی از عناصر اصلی و مهم در تمرینات محسوب شده که برای دستیابی به فواید مختلف یوگا باید به آن توجه کافی را داشت. در اصل تنفس در این ورزش با نفس کشیدن معمولی که موجب ادامه حیات می‌شود، تفاوت‌های بارزی دارد. تنفس صحیح، اصول پایه‌ای تمرینات یوگا محسوب شده و بر ذهن و بدن به‌صورت مستقیم تاثیر می‌گذارد. امروزه از انواع تکنیک‌های تنفسی به‌منظور دستیابی به سلامت روحی، روانی و جسمی استفاده می‌شود. انجام این تکنیک‌ها باعث کاهش علائم درد و افسردگی، کسب آرامش و فشار خون متعادل خواهند شد. در یوگا تکنیک‌های تنفسی مختلفی وجود دارد که در آن‌ها تنفس عمیق با شیوه خاصی انجام می‌گیرد. تکنیک‌های تنفسی در یوگا باعث تغییراتی شگفت‌انگیز شده و در بهبود جسم و ذهن شما همانند بیکرام یوگا تاثیر قابل‌توجهی خواهند داشت.

در ادامه قصد داریم به بررسی تکنیک‌های تنفسی در یوگا و تاثیر آن‌ها بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

تنفس شکمی از تکنیک‌های تنفسی در یوگا

تنفس شکمی یکی از ابتدایی‌ترین و اصولی‌ترین تکنیک‌های تنفسی در یوگا است که معمولا به افراد علاقه‌مند به این حوزه آموزش داده می‌شود. باید بدانید که تنفس شکمی به شما اجازه می‌دهد تا بر پرکردن کامل ریه‌های خود تمرکز کنید و یک روش عالی برای مقابله با تنفس‌های کم‌عمق و پراسترس محسوب می‌شود. در طول تمرین تنفس شکمی، شما به‌صورت کاملا آگاهانه دیافراگم خود را درگیر می‌کنید. این تکنیک تنفسی برای طیف وسیعی از شرایط مفید واقع شده و سطح هورمون استرس را در بدن کاهش می‌دهد. درنتیجه در بین تکنیک‌های تنفسی، تنفس شکمی به کاهش علائم استرس و اضطراب کمک موثری می‌کند. تنفس شکمی فوایدی همچون بهبود عملکرد سیستم گوارشی، کسب آرامش بیشتر، بهبود تمرکز، افزایش آگاهی نسبت به بدن و شناخت بیشتر آن دارد.

تنفس شکمی از تکنیک‌های تنفسی در یوگا

تنفس سینه ای

در تنفس سینه‌ای عضلات بین دنده‌ای داخلی و خارجی درگیر شده و تمرکز اصلی بر انقباضات عضلات شکم است. با آموزش تکنیک تنفس سینه‌ای به راحتی می‌توانید به افزایش حجم ریه و تقویت عضلات بین دنده‌ای کمک کنید. این تکنیک تنفسی به تکمیل ظرفیت ریه‌ها کمک می‌کند و در آزاد شدن مفاصل دنده‌ها و قسمت بالایی بخش پشتی بدن نقش موثری خواهد داشت. هرگاه تنفس سینه‌ای با تنفس شکمی ترکیب شوند، باعث دریافت هرچه بیشتر اکسیژن توسط بدن شما می‌شوند. درنتیجه با استفاده از اکسیژن دریافتی و افزایش قدرت بدن می‌توانید درطول فعالیت‌های دیگر عملکرد بهتری داشته باشید. فواید انجام تنفس سینه‌ای در یوگا شامل مواردی همچون بهبود عملکرد سیستم تنفسی و عملکرد ریه‌ها، کاهش استرس و اضطراب، تسکین درد و بهبود تمرکز است.

تنفس سینه ای

تنفس شانه ای از تکنیک‌های تنفسی در یوگا

تنفس شانه‌ای به‌معنا تنفسی است که با حرکات شانه انجام می‌شود. در این نوع تکنیک تنفسی هوا توسط حرکات شانه‌ها به بخش بالایی ریه‌ها ارسال می‌شود. تکنیک تنفس شانه‌ای جزو سطحی‌ترین و کم‌عمق‌ترین تمرین‌های تنفسی بوده که در زمان استرس و اضطراب تجربه می‌کنید. به‌منظور انجام این تکنیک تنفسی لازم است که عضلات گردن و شانه تقویت شوند. با استفاده از این تکنیک می‌توانید از بخش بالایی ریه‌ها حداکثر استفاده را داشته باشید و ظرفیت ریه خود را افزایش دهید. درصورتی‌که تکنیک تنفس شانه‌ای را به‌صورت اصولی و صحیح انجام دهید، به وضوح خروج تنش‌ها و فشارهای واردشده را از ذهنتان احساس می‌کنید. بعد از انجام این تکنیک تنفسی، آرام و سبک خواهید شد. از جمله مهم‌ترین فواید تنفس شانه‌ای می‌توان به افزایش انرژی بدن، بهبود کیفیت تنفس، کاهش استرس و بهبود تمرکز اشاره نمود.

تنفس شانه ای در یوگا

تنفس اوجایی

یکی از انواع تکنیک‌های تنفسی که امکان کنترل ذهن و دستیابی به آرامش را برای شما فراهم می‌کند، تنفس اوجایی است. درگیری‌های ذهنی شما با انجام این تکنیک به‌طور کامل حذف می‌شوند و یکی از تکنیک‌های تنفسی در یوگا محسوب شده که علاوه‌بر جسم، ذهن را نیز درگیر می‌کند. نحوه انجام تنفس اوجایی در یوگا به‌گونه‌ای است که عمل دم و بازدم، هر دو تنها از طریق بینی انجام می‌شوند. در تمرینات تنفسی اوجایی فرد هنگام تنفس یک‌صدا از گلوی خود ایجاد خواهد کرد تا حرکات تنفس آرام‌تر انجام گیرند. گاهی اوقات در روزهای ابتدایی انجام تکنیک تنفس اوجایی، ممکن است احساس کنید که نفس کم می آورید؛ اما با تکرار و تمرین این مشکل برطرف خواهد شد.

تنفس کاپالابهاتی

تنفس کاپالابهاتی در یوگا به‌معنای تنفس شدید و سریعی است که با استفاده از حرکات شکمی صورت می‌گیرد. با یادگیری این تکنیک تنفسی، آرامشی را که در پی آن بودید، به‌راحتی باز خواهید یافت. در تنفس کاپالابهاتی هوای تنفس شده به بخش بالایی و میانی ریه‌ها منتقل می‌شود. توجه داشته باشید هنگام انجام تمرینات تنفس کاپالابهاتی تمام اعضا و عضلات بدن شما باید بی‌حرکت باشند و صرفا عضلات شکم و پره‌های بینی برای انجام این تکنیک حرکت خواهند کرد. در اجرای تنفس کاپالابهاتی بازدم با فشار و و در مدت زمان کوتاهی با سرعت بالا از بینی خارج می‌شود. از جمله فواید انجام تکنیک تنفسی کاپالابهاتی می‌توان به بهبود سلامت ریه‌ها، افزایش آگاهی بدن، بهبود عملکرد سیستم گوارشی، خروج سموم از بدن، تحریک سیستم عصبی، کاهش تنش و احساس آرامش، افزایش سطح انرژی و افزایش قدرت تنفس اشاره نمود.

تکنیک‌های تنفسی در یوگا

تنفس بهاستریکا از تکنیک‌های تنفسی در یوگا

تنفس بهاستریکا در یوگا به‌معنای تنفس سریع و قوی بوده که می‌تواند اکسیژنی که برای انجام کارهای روزانه نیاز دارید را تامین کند. این نوع تنفس به تحریک سیستم تنفسی و قلبی عروقی پرداخته و به دفع سموم کمک می‌کند. تمرینات تنفسی بهاستریکا در افزایش سطح انرژی و احساس بهبودی کلی بدن نقش موثری دارد. همچنین این تکنیک تنفسی با تحریک سیستم عصبی مرکزی، در کاهش تنش و تعادل روانی موثر خواهد بود. ازجمله تاثیرات مثبت تکنیک تنفسی بهاستریکا می‌توان به تقویت سیستم تنفسی، افزایش حجم هوای نفس، کاهش استرس، شناخت بهتر بدن و تمرکز بیشتر در تمرینات یوگا اشاره نمود.

تنفس بهاستریکا

تنفس شیتالی

یکی دیگر از تکنیک‌های تنفسی در یوگا تنفس شیتالی بوده که به‌معنا تنفس با استفاده از بینی است. در این تکنیک هوای تنفس شده از طریق بینی وارد بدن شده و به‌مرور درون بدن را خنک می‌کند. تکنیک تنفسی شیتالی علاوه‌بر جسم، بر ذهن نیز تاثیر مثبتی داشته و استرس و اضطراب را از شما دور می‌کند. تنفس شیتالی باعث فوران انرژی شده و روش اجرا ساده آن باعث شده تا در هر مکان و موقعیتی بتوانید آن را انجام دهید. تنفس شیتالی باعث انعطاف رگ‌های دهان می‌شود و به دنبال آن بدن را خنک می‌کند. برخی از فواید این تکنیک تنفسی شامل کاهش استرس، بهبود هضم و عملکرد گوارشی، کاهش تنش و تعادل روانی، کاهش بی‌خوابی، بهبود سردرد و بهبود تمرکز است.

تنفس شیتالی

تنفس زنبوری

تکنیک تنفس زنبوری به‌دلیل صدایی که شبیه به وزوز زنبور دارد، به این نام مشهور شده‌ است. به‌منظور انجام تنفس زنبوری باید از بینی خود بسیار آهسته و درعین‌حال عمیق نفس بکشید و سپس به‌آرامی نفس خود را خارج کنید. در چنین وضعیتی از گلوی شما صدای وز وز مانندی ایجاد می‌شود. در این تکنیک تنفسی، هوا تنفس شده به بخش میانی و پایینی ریه‌ها منتقل می‌شود. توجه داشته باشید هنگام انجام تکنیک تنفس زنبوری باید با انگشت‌ها جلوی گوش‌هایتان را بگیرید تا تمرین تنفسی تاثیر بیشتری داشته باشد. تکنیک تنفسی زنبوری فواید بسیاری همچون افزایش آگاهی بدن، احساس بهتر درباره خود، تحریک سیستم عصبی و کاهش تنش، بهبود تمرکز و کاهش اضطراب را به همراه دارد.

تنفس زنبوری

سخن پایانی

انواع تکنیک‌های تنفسی در یوگا می‌توانند اثرات ظریف اما قدرتمندی داشته باشند. اگر به تمرین این تکنیک‌ها ادامه دهید، نتایج واقعی آن‌ها را به بهترین شکل دریافت خواهید نمود. تکنیک‌های تنفسی به مرور تغییرات مثبتی را  در شما ایجاد می‌کنند. حال که با تاثیرات مفید انواع تکنیک‌های تنفسی آشنا شدید، پیشنهاد می‌کنیم به‌منظور انجام آن برنامه بخصوصی را برای خود تنظیم کنید. تنفس در یوگا باعث عملکرد صحیح اعضا داخلی بدن شده و سلامت کلی شما را تامین می‌کند. در صورت نیاز با ما برای کسب مشاوره در ارتباط باشیذ. همچنین توصیه می کنیم مقاله اصول اخلاقی و روحی در فلسفه یوگا را برای افزایش اطلاعات عمومی خود مطالعه نمایید.

سوالات متداول

1- ابتدایی‌ترین تکنیک تنفسی در یوگا کدام است؟

تنفس شکمی ابتدایی‌ترین و اصولی‌ترین تکنیک تنفس در یوگا محسوب می‌شود که برای طیف وسیعی از شرایط مفید خواهد بود.

2- دلیل اهمیت تنفس در یوگا چیست؟

به‌طورکلی شیوه تنفس اغلب افراد درطول روز کاملا اشتباه است و اکسیژن لازم را به بدن نمی‌رساند. بنابراین اهمیت تکنیک‌های تنفسی در یوگا به‌دلیل ورود مقدار اکسیژن کافی به بدن و جلوگیری از بیماری‌های مختلف است.

3- انجام تکنیک‌های تنفسی در یوگا چه فوایدی دارد؟

افزایش آرامش، تثبیت فشار خون، کمک به بی‌خوابی، بهبود قدرت مغز، کاهش استرس و افسردگی و مدیریت سندرم سندرم روده تحریک‌پذیر از جمله فواید انجام این تکنیک‌ها محسوب می‌شوند.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *