چاکرا ها در بدن

اگر تا به امروز در کلاس‌های مدیتیشن یا یوگا شرکت کرده باشید، قطعا درمورد هفت چاکرا و نقش آن‌ها در جریان انرژی بدن شنیده‌اید. چاکراها درواقع همان مرکز انرژی بدن بوده که 7 قسمت مهم را شامل می‌شوند. زمانی‌که انرژی این مراکز در تعادل هستند و حرکت آزادانه‌ای داشته باشند، احساس آرامش، لذت و راحتی هرچه تمام تر خواهید داشت؛ درحالی‌که انسداد انرژی در یک چاکرا باعث احساس خستگی، تاسف، اضطراب، ترس و دیگر انرژی‌های منفی در شما می‌شود. امروزه روش‌های متعددی برای باز شدن چاکراها وجود دارد. یوگا نیز یکی از انواع روش‌هایی است که می‌تواند در فعال نمودن چاکراها و گذر دادن شما از دگرگونی‌های زندگی تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

شما می‌توانید از طریق تمرینات یوگا مراکز انرژی را تحریک کرده و به‌طور آگاهانه چاکرا مربوطه را بهبود ببخشید. در این مطلب قصد داریم نگاهی دقیق‌تر به چاکراها و تمریناتی برای باز شدن آن‌ها داشته باشیم. اگر شما نیز علاقه‌مند به یادگیری این تمرینات هستید، تا انتها مقاله با ما همراه باشید.

چاکرا ها و معرفی چند تمرین برای باز شدن چاکراها

چاکرا ریشه یا مولادهارا

چاکرای ریشه یا مولادهارا در پایین ستون فقرات و در محل دنبالچه قرار گرفته است. این چاکرا به شما کمک می‌کند تا احساس تعادل کنید و در برابر بحران‌ها و چالش‌های زندگی، مقاومت هرچه بیشتری داشته باشید. درحقیقت این چاکرا مسئول احساس امنیت و ثبات شما خواهد بود. همچنین باز شدن آن به شما کمک می‌کند تا در برابر مشکلات توانایی صبر و تحمل داشته باشید و با اطمینان خاطر برای حل مشکلات قدم بردارید. زمانی‌که چاکرا ریشه به‌درستی عمل کند، احساس تمرکز و ارتباط عمیقی با زمین خواهید داشت که انرژی نامحدودی را برای شما به‌همراه می‌آورد. این چاکرا روح شما را به زمینی که در حال زندگی در آن هستید، مرتبط می‌کند.

تاداسانا (وضعیت کوه)

تمرین مناسب برای باز شدن چاکرا ریشه، وضعیت کوه یا تاداسانا است. این تمرین را با آگاهی کامل انجام دهید و انرژی را از طریق پاها به سمت زمین هدایت کنید تا به مرکز آن برسد. زمانی‌که بر ارتباط میان خود و زمین تمرکز کرده‌اید، لحظه‌ای مکث کرده و نفس عمیقی بکشید. تصور کنید که با هر بار تنفس عمیق انرژی‌تان به مقدار بیشتری در زمین فرو می‌رود.

برای انجام وضعیت تاداسانا ابتدا پاها را به‌اندازه عرض لگن باز کرده و صاف بایستید. سپس تمام قسمت‌های کف پا را روی زمین قرار دهید. کف دست‌ها را نیز به سمت روبرو قرار دهید و ستون فقرات را به‌صورت کشیده و بلند حفظ کنید. همچنین شانه‌ها و پیشانی باید در وضعیت نرم و شل باشند.

چاکرا ریشه یا مولادهارا

چاکرا خاجی یا سوادهیستانا

چاکرای خاجی یا سوادهیستانا دقیقا در پایین شکم و حدود 5 سانتی‌متر زیر ناف قرار گرفته است. این چاکرا مسئول انرژی جنسی و خلاقیت شما خواهد بود. همچنین به نحوه برقراری ارتباط شما با احساسات خود و دیگران نیز مرتبط است. چاکرای خاجی قوه حس شما را تقویت کرده و انرژی جنسی را نیز بهبود می‌بخشد. اگر با مشکل جنسی و عاطفی شدیدی روبه‌رو شده‌اید، ممکن است ارتباطتان را با این چاکرا را از دست داده باشید. درصورتی‌که چاکرای خاجی بسته شده باشد، احساس گناه، شرم، بی‌ارزش بودن و عدم اطمینان خواهید داشت.

اوتکاتا کوناسانا (وضعیت الهه)

وضعیت الهه می‌تواند با فعال کردن قدرت در قسمت پایینی بدن مانند کشاله ران، شکم، باسن و پاها باعث تحریک چاکرا خاجی شود. درحقیقت هرچه بیشتر در وضعیت اوتکاتا کوناسانا باقی بمانید، گرمای بیشتری در این ناحیه ایجاد می‌شود.

برای انجام وضعیت اوتکاتا کوناسانا ابتدا پاهایتان را کمی باز کنید و کف پاها را با زاویه‌ی 45 درجه به سمت بیرون بچرخانید. زانوهایتان را به گونه‌ای که دقیقا بالای مچ پا قرار گیرد، خم کرده و سعی کنید که هم‌جهت با انگشتان پا قرار گیرد. با استفاده از ماهیچه‌های کف لگن و قسمت پایینی شکم، کمی بالا و پایین بروید و حدود 5 الی 10 تنفس عمیق در این وضعیت باقی بمانید.

چاکرا خاجی یا سوادهیستانا

چاکرا ناف یا مانیپورا

چاکرای ناف یا مانیپورا که به چاکرا شبکه خورشیدی نیز معروف است، در بالا شکم و ناحیه معده قرار دارد. این چاکرا مسئول خودباوری، عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس بوده و به شما کمک می‌کند تا عملکرد خود را در زندگی کنترل کنید. انسداد چاکرا مانیپورا باعث تردید همیشگی و خجالتی بودن در ارتباط با دیگران خواهد شد. این چاکرا در حقیقت نیروی اراده شما را برای انجام هر کاری تامین می‌کند. زمانی‌که چاکرا ناف در تعادل باشد، شما در اجرای تصمیم‌هایتان شجاعانه و با اعتمادبه‌نفس عمل می‌کنید و درنهایت احساس توانمندی و خرسندی خواهید داشت؛ اما زمانی‌که چاکرا مانیپورا به‌درستی عمل نکند، باعث کاهش سطوح انرژی و تضعیف اعتماد می‌شود.

پاریپورنا ناواسانا (وضعیت قایق کامل)

وضعیت قایق کامل یا پاریپورنا ناواسانا باعث گردش انرژی در ناف و شبکه خورشیدی می‌شود. این وضعیت همچنین به شما کمک می‌کند تا ارتباطتان را با مرکز انرژی مجددا بازیابید و آن را فعال کنید.

برای انجام وضعیت قایق کامل ابتدا با خم کردن زانوها و قرار دادن پاها بر روی زمین شروع کنید. ماهیچه‌های شکمی را به سمت ستون مهره‌ها بکشید و به سمت عقب متمایل شوید تا استخوان‌های ساق پا بالا کشیده شوند و به موازات با زمین قرار گیرند. همچنین شکمتان را به داخل بکشید، قفسه سینه را بالا آورده و استخوان‌های شانه را با یکدیگر بکشید. حدود 5 الی 8 نفس عمیق در این وضعیت باقی بمانید. همچنین تجسم کنید که با هر بازدم نیروی بیشتری می‌گیرید و با درون خود ارتباط برقرار می‌نمایید.

چاکرا ناف یا مانیپورا

چاکرا قلب یا آناهاتا

چاکرای آناهاتا یا قلب در بالای قلب و مرکز قفسه سینه قرار گرفته و تماما به توانایی ما در عشق ورزیدن و دریافت عشق از دیگران مرتبط است. زمانی‌که چاکرا قلب مسدود شود، باعث عدم درک متقابل و بی‌رحمی شده و افراد نمی‌توانند آغوش خود را به دیگران باز کنند. همچنین باز شدن این چاکرا باعث رحم، شفقت، مهربانی و عشق خواهد شد. این چاکرا مرکز اصلی هیجانات شما بوده و زمانی‌که متعادل و باز باشد، حسی عمیق و عاشقانه تمام وجود شما را فرا می‌گیرد. همچنین می‌توانید در هر موقعیتی با عشق و شفقت برخورد کنید؛ اما زمانی‌که ارتباطتان با چاکرای قلب مسدود شود، احساس رنجش، ناراحتی و ناتوانی در ابراز و دریافت عشق خواهید داشت. این وضعیت ممکن است پس‌ از وقوع اتفاقات ناخوشایند در جمع دوستان و خانواده یا شکسته شدن قلب به وجود آید.

اوشتراسانا (وضعیت شتر)

وضعیت شتر یا اوشتراسانا می‌تواند با قرار دادن شما در وضعیتی مخصوص به باز شدن ناحیه قفسه سینه و ایجاد تعادل در مرکز قلب کمک کند. با باز شدن چاکرای اوشتراسانا مجددا می‌توانید عشق را احساس و ابراز کنید.

برای انجام این وضعیت ابتدا روی زانوهایتان قرار بگیرید و آن را به‌اندازه عرض لگن باز کنید. قسمت رویی پا را به زمین فشار دهید و دستانتان را درحالی‌که انگشتان رو به پایین هستند، پشت باسن قرار دهید. با بالا کشیدن ناحیه زیر شکم و کشیدن استخوان‌های شانه به سمت یکدیگر، قفسه سینه‌تان را باز کنید. زمانی‌که می‌خواهید به عقب خم شوید، خود را بالا کشیده تا ستون فقراتتان کشیده شود. شما حتی می‌توانید پاشنه پاهایتان را با دست بگیرید و سینه‌تان را مقدار بیشتری باز کنید. حدود 5 الی 8 نفس عمیق در وضعیت شتر باقی بمانید.

چاکرا قلب یا آناهاتا

چاکرا گلو یا ویشودها

چاکرای ویشودها در ناحیه گلو قرار گرفته و با توانایی ما در برقراری ارتباطات کلامی کاملا مرتبط است. درحقیقت این چاکرا گلو است که به چاکرا قلب صدا می‌دهد و به افراد کمک می‌کند تا احساسات خود را صادقانه و شفاف بیان کنند. چاکرا گلو مرکز ارتباط ابراز وجود و تعامل با دیگران است. این چاکرا امکان ارتباط با هدف زندگی و ابراز آن را به‌راحتی فراهم می‌سازد و وقتی‌که این مرکز انرژی در تعادل باشد، شما می‌توانید به‌راحتی، رک و عاقلانه سخن بگویید؛ اما زمانی‌که چاکرای گلو مسدود شود، احساس تردید پیدا کرده و نمی‌توانید احساس واقعی خود را بیان کنید. همچنین ممکن است در ناحیه گلو و گردن احساس ناراحتی و گرفتگی داشته باشید و نتوانید به‌راحتی باورها و افکار خود را بگویید.

ماتسایاسانا (وضعیت ماهی)

وضعیت ماتسایاسانا باعث کشیده شدن گردن و گلو و تحریک ماهیچه‌های این ناحیه می‌شود. همچنین این حرکت تنظیم‌کننده هورمون‌ها و متابولیسم خواهد بود. کشش فیزیکی این ناحیه باعث گردش جریان خون تازه در بافت گلو شده و درنهایت جریان بهتر انرژی را در این چاکرا فراهم می‌کند. برای انجام وضعیت ماهی ابتدا به پشت خوابیده و پاها را کنار یکدیگر قرار دهید. همچنین دست‌ها را در نزدیک بدن خود نگه‌داشته و قفسه سینه‌تان را بلند کنید. در همین حین که قفسه سینه را به سمت آسمان برده‌اید، سرتان را شل به عقب بیاندازید. فرق سر را روی زمین قرار داده و شانه‌هایتان را با یکدیگر بکشید تا گلو و قفسه سینه کاملا باز شوند. حدود 5 الی 8 تنفس عمیق در وضعیت ماهی باقی بمانید.

چاکرا گلو یا ویشودها

چاکرا چشم سوم یا آجنا

چاکرای چشم سوم در بین چشمان شما قرار گرفته و به منزله چشمی برای روح است. این چاکرا مسئول شهود و غریزه قوی آگاهی خواهد بود و با تخیل ارتباط مستقیم دارد. چاکرای چشم سوم نماینده‌ای برای ارتباط با خالق محسوب شده و توانایی ثبت اطلاعات فراتر از امور سطحی را برعهده خواهد داشت. درحقیقت خرد، تخیل و شهود همگی از همین چاکرا سرچشمه می‌گیرند. یکی از نشانه‌های نامتعادل بودن چاکرای چشم سوم، گفتگو ذهنی بیش‌ از حد است.

پاسچی موتاناسانا (وضعیت خم به جلو در حالت نشسته)

انجام وضعیت پاسچی موتاناسانا می‌تواند باعث آرامش ذهن شود؛ زیرا این تمرین چشم سوم را تحریک می‌کند.

برای انجام وضعیت پاسچی موتاناسانا ابتدا در وضعیت نشسته قرار بگیرید و پاهایتان را چسبیده بهم به‌گونه‌ای که کف پا به‌صورت خمیده باشند، قرار دهید. وزن خود را به جلوی استخوان نشیمنگاه بیندازید تا لگن به سمت جلو متمایل شود. ستون فقرات را بلند کنید و به‌آرامی روی پاهایتان خم شوید. در این وضعیت سعی کنید که سر و گردن در حالت ریلکس و شل باشند. زانوهایتان را به اندازه‌ای که برای گرفتن پاها لازم است، بکشید. نگاه درونی خود را به چشم سوم‌تان ببرید و نسبت‌ به هر نوع احساسی که درنتیجه فشار بر این چاکرا به ذهنتان می‌آید، کاملا هوشیار باشید. حداقل به‌اندازه 10 تنفس عمیق در این وضعیت قرار گیرید.

چاکرا چشم سوم یا آجنا

چاکرا تاج یا ساهاسرارا

چاکرای تاج در بالاترین نقطه بدن یعنی روی سر قرار گرفته و نشان‌دهنده ارتباط معنوی شما با خود، دیگران و جهان کائنات است. این چاکرا مجرایی برای ارتباط با معنویت بوده و تنها تعداد کمی از مردم می‌توانند به درجه‌ای برسند که این چاکرا برای آن‌ها کاملا باز باشد. در حقیقت کسانی که چاکرای هفتم‌شان باز باشد، به درجه بالایی از هوشیاری و آگاهی رسیده‌اند. این مرکز انرژی ارتباط شما را با منبع مقدس برقرار نموده و باعث می‌شود که به احساس آگاهی والاتری دست یابید. زمانی‌که چاکرای ساهاسرارا در تعادل باشد، احساس یکپارچگی خوشایندی با جهان خواهید داشت؛ اما زمانی‌که این چاکرا نامتعادل باشد، احساس بدگمانی و جدایی می‌کنید. توجه داشته باشید که این چاکرا در زمان رویارویی با چالش‌های دشوار و تلخ بسته می‌شود؛ چراکه در این شرایط سعی دارید دربرابر رنج آن اتفاق از خودتان محافظت کنید.

سالامبا سیرشاسانا (وضعیت ایستادن روی سر با حمایت ساعدهای دست)

چاکرای تاج از طریق مدیتیشن و وضعیت‌هایی همچون سالامبا سیرشاسانا تحریک می‌شود. ایستادن روی سر از طریق اکسیژن‌رسانی و خون‌رسانی باعث فعالیت آرام و تعادل در این مرکز انرژی می‌شود.

برای انجام وضعیت سالامبا سیرشاسانا ابتدا دست‌ها را روی زمین قرار دهید، به‌طوری‌که آرنج‌ها به‌اندازه عرض شانه از یکدیگر فاصله داشته باشند. انگشتانتان را در هم قفل کرده و فرق سرتان را روی زمین بگذارید. سپس با دست پشت‌سر خود را نگه دارید. استخوان‌های شانه را بالا برده و تکیه‌گاه محکمی برای خود ایجاد نمایید. پاها را صاف کرده و تا جای ممکن به بدنتان نزدیک نمایید. شما می‌توانید پاها را یکی‌یکی بالا برده یا به‌طور کامل در این وضعیت باقی بمانید. حداقل به‌اندازه 5 تنفس عمیق در وضعیت سالامبا سیرشاسانا قرار گیرید. توصیه می‌کنیم پس‌ از انجام این حرکت، وضعیت کودک را انجام دهید.

چاکرا تاج یا ساهاسرارا

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی هفت چاکرای اصلی و معرفی تمریناتی برای باز شدن آن‌ها پرداختیم. حال که با هریک از انواع چاکراها آشنا شدید، به راحتی می‌توانید برای باز کردن آن‌ها تمرینات گفته‌شده را با دقت و به‌صورت منظم انجام دهید تا شاهد تاثیر آن‌ها را در زندگی خود باشید. فعال‌سازی هریک از این چاکراها نیازمند آرامش بسیار وسیع قلبی و انجام تمرینات یوگا و مدیتیشن است. مقاله کندالینی یوگا چیست و چه فوایدی دارد؟ را توصیه می کنیم مطالعه نمایید.

سوالات متداول

1- چگونه می‌توان چاکراهای اصلی را باز کرد؟

انجام حرکات یوگا، تمرینات تنفسی و مدیتیشن از جمله راه‌های عالی و ایده‌آل برای رفع انسداد چاکراها محسوب می‌شوند.

2- پروسه باز شدن چاکراها چقدر زمان می‌برد؟

باز شدن چاکراها ممکن است از چند دقیقه تا هفته‌ها به طول بینجامد؛ اما زمانی‌که شما در چاکرای موردنظر احساس گرما یا فشار کنید، به این معناست که چاکرای موردنظر باز شده‌ است.

3- آیا از آغاز تمرینات باز کردن چاکراها، می‌توان روی چاکرا چشم سوم کار کرد؟

خیر، چاکراها معمولا انرژی لازم را از چاکرای قبلی خود دریافت می‌کنند.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *