کندالینی یوگا

کندالینی یوگا یکی از انواع سبک‌های یوگا بوده و ترکیب نشاط‌بخشی از انواع تمرینات جسمی، ذهنی، مراقبه و… است. این سبک از یوگا نیز مانند دیگر سبک‌های این ورزش علاوه‌بر ارتقا سلامت ذهن و بدن، همواره به بهبود سیستم عصبی بدن کمک می‌کند. بنابراین انجام منظم کندالینی یوگا به‌صورت روزانه باعث ایجاد آرامش درونی در فرد شده و سبب سوق او به زندگی سالم می‌شود. همچنین بسیاری از کارشناسان و متخصصین معتقد هستند که انجام منظم یوگای کندالینی حتی برای چند دقیقه در روز می‌تواند آرامش درونی را به‌دنبال داشته باشد. اگر قصد شروع کندالینی یوگا را دارید و می‌خواهید با این سبک از یوگا آشنایی بیشتری پیدا کنید، تا انتهای این مقاله از مباحث آموزش یوگا با ما همراه باشید.

معرفی کامل یوگای کندالینی

کندالینی یوگا یک تمرین کهن باستانی بوده که ترکیبی از حرکات یوگا، ژست‌های مودرا، آوای مانترا، مدیتیشن، تکنیک‌های تنفسی و مراقبه محسوب می‌شود. البته کندالینی یوگا را نیز می‌توان ترکیبی از یوگاهای راجا، باکتی و شاکتی دانست. به‌طورکلی این یوگاها شامل کنترل ذهنی و جسمی، بیان انرژی، سرودخوانی و نیروی درونی می‌شوند. هدف از انجام تمرینات یوگای کندالینی این است که آگاهی بدن افزایش یابد و بدن، سیستم عصبی و ذهن را آماده سازد. تمرینات یوگا کندالینی بیشتر در نواحی ناف و ستون فقرات متمرکز شده که نقاط کانونی انرژی بدن محسوب می‌شوند. هدف و نتیجه یوگا کندالینی، بیداری کندالینی است که فرد با گذشت زمان به آن دست می‌یابد. در حقیقت نتیجه این سبک از یوگا با افزایش خلاقیت، رهایی از افکار منفی و پی بردن به هدف و معنا زندگی همراه است.

معرفی کامل یوگای کندالینی

فواید انجام یوگا کندالینی

به‌طورکلی یوگا ازجمله ورزش‌هایی بوده که فواید زیادی برای سلامت بدن و ذهن به‌همراه خواهد داشت. این وزرش به شما کمک می‌کند تا انعطاف‌پذیری و تعادل بدن را بهبود ببخشید و با بیماری‌های مختلف مقابله کنید. همچنین یوگا به‌طور قابل‌توجهی قدرت عضله‌ها افزایش داده و کارکرد سیستم تنفسی‌تان را نیز ارتقا می‌دهد. با استفاده از این ورزش به‌راحتی می‌توانید از بروز آسیب‌دیدگی‌ها جلوگیری و به کارکرد بهتر مغز کمک کنید. یوگا کندالینی به‌عنوان یکی از بهترین سبک‌های یوگا به‌دلیل بیدار کردن انرژی پنهان، از ویژگی‌ها و فواید مخصوص به خود برخوردار است که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

یوگای کندالینی به افزایش نیروی بدنی کمک می‌ کند

بسیاری از حرکات یوگا کندالینی دارای شدت بالایی هستند و زمان کمی برای استراحت انجام آنها در اختیار خواهید داشت. بنابراین با انجام این تمرینات فشار زیادی به بدن وارد می‌شود و بدن شما را به چالش می‌کشد. همین امر سبب تقویت سیستم عصبی و غدد درون ریز شده و شما را قادر می‌سازد تا از محدودیت‌های خود فراتر بروید. بنابراین با استفاده از یوگا کندالینی می‌توانید نیروی بدنی خود را افزایش دهید و از ماهیچه‌های قوی‌تری برخوردار شوید. این سبک از یوگا به افزایش اعتماد به نفس، انگیزه و اراده کمک می‌کند. برخی تمرینات تقویت کننده شکم که شامل تنفس و حرکات عمیق هستند، می‌توانند یک تمرین کامل و کارآمد برای شما محسوب شوند که ماهیچه‌های شکم را فعال و درگیر می‌کند.

توصیه می‌کنیم برای درگیر شدن ماهیچه‌های مرکزی و تقویت آنها حرکات سگ سر پایین، سگ سر بالا و خم شدن به پشت را در برنامه تمرینی خود قرار دهید.

یوگای کندالینی

یوگا کندالینی به شما در دور ماندن از سبک زندگی ناسالم کمک می‌ کند

طبق تحقیقات انجام شده یوگا کندالینی یک راهکار درمانی بی‌نظیر برای پیشگیری از عادت‌ها یا رفتارهای اعتیاد‌آور محسوب می‌شود. بنابراین این سبک از یوگا برای کسانی بسیار مناسب است که به اعتیاد یا دیگر رفتارهای آسیب زننده دچار هستند؛ چراکه یوگا کندالینی به درمان استرس مزمن، بدبینی نسبت به خود، شکاکی، تاخیر در انجام کارها، احساس خشم و دور ماندن از اندیشه‌های منفی کمک می‌کند. تمام این رفتارها به عنوان دلایل اصلی انجام عادت‌های آسیب زننده شناخته می‌شوند. شما با انجام یوگا کندالینی می‌توانید خودآگاهی را تقویت کرده و تاثیر مثبتی روی فرایندهای عصبی خود بگذارید. همچنین در عین حال از رفتارهای آسیب زننده دوری کرده و با اعتماد به نفس بیشتری در مسیر یک زندگی سالم قرار گیرید.

یوگا کندالینی به سلامت کلی ذهن و روان بهبود می‌ بخشد

به طور کلی یوگا کندالینی فواید عاطفی و روانی زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت. با انجام منظم این ورزش می‌توانید ارتباطات عمیق‌تری با دیگران برقرار کنید و مسئولیت پذیرتر باشید. با انجام این یوگا به مرور به احساس رضایت بیشتری دست پیدا خواهید کرد. عملکرد این سبک از یوگا به گونه‌ای بوده که به درمان اختلالات روانی از جمله اضطراب، فوبیاها، اعتیاد، سوء مصرف مواد، اختلالات افسردگی شدید، بی‌خوابی، غم و اندوه و وسواس فکری یا عملی کمک می‌کند. بنابراین شما با انجام تمرینات کندالینی یوگا درک بهتری از خود خواهید داشت و بهتر می‌توانید با مشکلات و موانع گوناگون کنار بیایید. بنابراین سلامت ذهن و روان شما حفظ شده و شاداب‌تر خواهید بود.

یوگا کندالینی از شما در برابر تاثیرات منفی ناشی از استرس و اضطراب محافظت می‌ کند

کندالینی یوگا روی سطح هورمون کورتیزول تاثیر گذاشته و استرس و مشکلات روانی شما را کاهش می‌دهد. تکنیک‌های تنفس دیافراگمی در یوگای کندالینی می‌تواند به آرامش بدن کمک کرده و تغییرات مثبتی را در فعالیت مغز به وجود آورد. تمام این موارد باعث می‌شود که آمادگی بیشتری در برابر استرس و مشکلات روانی داشته باشید.

یوگا کندالینی چگونه انجام می شود؟

به طور کلی کلاس‌ها و جلسات تمرینی یوگای کندالینی شامل 6 بخش اصلی است. از جمله مهم‌ترین بخش‌های جلسات تمرینی یوگا کندالینی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 •  آماده سازی و همگام شدن با آوای مانترا
 • گرم کردن بدن از طریق تکنیک‌های تنفسی پرانایاما
 • انجام تمرینات کششی یوگا
 • ریلکس کردن
 • مدیتیشن و مراقبه به منظور پاکسازی ذهن
 • اتمام جلسه با کمک موسیقی و آواز

به طور کلی هر جلسه از این یوگا حدود 60 الی 90 دقیقه بوده که از این زمان 10 دقیقه به گرم کردن و آماده‌سازی بدن اختصاص دارد. همچنین 30 الی 45 دقیقه از کلاس کندالینی یوگا به انجام تمرینات و حرکات کششی یوگا اختصاص داده می‌شود. در ادامه 5 الی 15 دقیقه برای ریلکس کردن و آرامش گرفتن و 11 الی 31 دقیقه نیز برای انجام مدیتیشن است. کلاس‌های این سبک از یوگا با آماده شدن و همگام‌سازی بدن آغاز شده و با تکرار آوا و ذکرهایی که پس از مربی تکرار می‌کنید، ذهن و بدنتان آرامش می‌گیرد و برای انجام تمرینات آماده خواهد شد. تمرینات و حرکات رایج یوگا کندالینی شامل موارد زیر است.

یوگا کندالینی چگونه انجام می شود؟

 • حالت صخره
 • حرکات کششی
 • اسکات عمیق
 • خم کردن ستون فقرات
 • بالا بردن بازوها
 • حرکت شتر
 • بالا و پایین بردن پاها

سخن پایانی

یوگای کندالینی به عنوان یکی از محبوب‌ترین سبک‌های یوگا دارای هدف اصلی ارتقا آگاهی بدن و تقویت سیستم ذهن است. در حقیقت این سبک از یوگا برای جویندگان واقعی و افرادی که به دنبال خودشناسی هستند، بسیار مناسب خواهد بود؛ چراکه باعث بیدار شدن نیروی نهفته و بالقوه درون انسان می‌شود. در نهایت کندالینی یوگا باعث توازن روحی و ذهنی، شادابی، جوانی، سلامتی و انرژی بیشتر در افراد خواهد شد؛ زیرا از تمرینات برخوردار است که باعث آماده‌سازی جسم و روح فرد برای آگاهی‌های بالاتر می‌شود. همانطور که گفته شد این یوگا فواید متعددی داشته اما به یاد داشته باشید که در انجام حرکات و تمرینات آن زیاده‌روی نکنید و تمرینات را به درستی و به اصول صحیح خود انجام دهید.

با اجرای منظم تمرینات این یوگا سلامت کلی ذهن و روان شما بهبود خواهد یافت و می‌توانید تاثیرات منفی استرس و مشکلات روانی را تا حد زیادی کاهش دهید. بنابراین توصیه می‌کنیم از این سبک از یوگا غافل نشوید. در انتها توصیه می کنیم مقاله آشنایی با شیواناندا یوگا را در کنار این مقاله مطالعه نمایید.

سوالات متداول

1- بیداری کندالینی چه فوایدی دارد؟

احساس خوشبختی، دلسوزی، همدلی بیشتر، افزایش توانایی‌های روانی، افزایش خلاقیت فردی، افزایش ارتباط معنوی، بهبود عادت غذایی، بهبود روابط، پیشرفت در محیط کاری و اجتماعی، جذب ثروت، رفع انسداد چاکراها و… از جمله مهم‌ترین فواید بیداری کندالینی محسوب می‌شوند.

2- از چه سنی می‌توان یوگا کندالینی را آغاز نمود؟

این سبک از یوگا هیچ رده سنی به خصوصی نداشته و در هر سن و دوره‌ای می‌توانید آن را شروع کنید.

3- آیا کندالینی یوگا سخت است؟

یوگا کندالینی در مقایسه با دیگر سبک‌های یوگا دشوارتر است؛ چراکه تمرینات آن طولانی‌تر و با شدت بالاتری انجام می‌گیرد و زمان استراحت آن نیز کوتاه‌تر است.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *