ژست نیلوفر آبی

یکی از ژست‌های مشهور و پرطرفدار در آموزش یوگا، ژست نیلوفر آبی بوده که نماد تحول و رشد معنوی انسان است. در یوگا وضعیت لوتوس یا نیلوفر آبی یک حالت کلاسیک برای انجام مراقبه و انواع تمرینات تنفسی محسوب می‌شود. انجام ژست نیلوفر آبی سوخت‌وساز بدن را کندتر کرده و ذهن را شفاف و آرام می‌کند. همچنین به‌دلیل صاف و کشیدن ستون فقرات هنگام انجام این ژست، انرژی حیاتی در سراسر بدن جریان پیدا کرده و قدرت تمرکز شما افزایش خواهد یافت. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که نشستن در حالت نیلوفر آبی بسیار آسان است؛ درحالی‌که این ژست متعلق به یک سطح نسبتا پیشرفته از یوگا بوده و افراد مبتدی به‌سادگی قادر به انجام این آسانا نخواهند بود. بنابراین برخورداری از آمادگی بالا در انجام ژست نیلوفر آبی امری حیاتی است. در ادامه قصد داریم به بررسی کامل ژست نیلوفر آبی و تکنیک‌های انجام آن بپردازیم با ما همراه باشید.

تکنیک اول : وضعیت پروانه

آسانا پروانه یکی از تکنیک‌های کمک‌کننده برای انجام ژست نیلوفر آبی محسوب می‌شود. این آسانا به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر لوتوس را انجام دهید. برای انجام وضعیت پروانه ابتدا به پشت صاف بنشینید، زانوها را خم کنید و کف پاها را به یکدیگر بچسبانید. پاها را تا جای ممکن به لگن خاصره نزدیک کنید و زانوها را به سمت زمین بکشید. به‌منظور حرکت دادن بال‌های پروانه، دست‌ها را دور پاها قلاب کرده و زانوها را به سمت بالا و پایین حرکت دهید.

وضعیت پروانه

تکنیک دوم : نیمه لوتوس

برای انجام تکنیک نیمه لوتوس ابتدا در حالت صحیح با پشت صاف بنشینید، یکی از پاها را از زانو خم کرده و آن را در انتهای ران مخالف قرار دهید. پای دیگر را نیز خم کرده و روبه‌روی پای مخالف قرار دهید. با توجه به اینکه وضعیت نیمه لوتوس آسان‌تر از آسانا لوتوس است، شما می‌توانید از ابتدا در حالت نیمه لوتوس بنشینید تا پاها به‌مرور زمان نرم‌تر شوند.

نیمه لوتوس

فواید انجام ژست نیلوفر آبی

از گذشته تا به امروز ژست نیلوفر آبی یکی از وضعیت‌هایی بوده که در مدت زمان طولانی تمرین می‌شود؛ چراکه فواید فوق‌العاده زیادی را برای فرد به‌همراه خواهد داشت. استفاده از این ژست در کنار دیگر تمرینات یوگا می‌تواند سلامت جسمانی شما را تا حد زیادی افزایش دهد. از جمله مهم‌ترین فواید انجام ژست نیلوفر آبی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود. توصیه میکنیم مقاله فواید ورزش یوگا برای بانوان را هم در کنار این مقاله مطالعه نمایید.

زست نیلوفر آبی وضعیت داخلی بدن را بهبود می‌ بخشد

ژست نیلوفر آبی به وضعیت هرچه بهتر بدن کمک می‌کند. این ژست به‌طور طبیعی ستون فقرات را صاف و کمر را بلند نگه می‌دارد. زمانی‌که آن را تمرین کنید، ماهیچه‌ها در طول روز همواره به شما یادآوری می‌کنند که در حالت نشسته وضعیت خود را حفظ کنید و عادت خمیدگی را از بین می‌برد. همچنین ژست لوتوس به شما این امکان را می‌دهد تا با اعتمادبه‌نفس بیشتری بنشینید، بایستید و حرکت کنید. این وضعیت برای افراد با شانه‌های افتاده و قوز کرده بسیار مناسب است.

ژست نیلوفر آبی انعطاف ‌پذیری باسن را بهبود می‌ بخشد

این تکنیک بهترین بازکننده باسن محسوب می‌شود؛ چراکه به افزایش گردش خون در باسن، لگن و پاها کمک می‌کند. این ژست در تعادل دو طرف بدن و حرکت به سمت تعادل هرچه بیشتر در قسمت لگن و زانوها موثر است. وضعیت نیلوفر آبی یا لوتوس علاوه‌بر انعطاف‌پذیری باسن، باعث تقویت آن نیز می‌شود.

ژست نیلوفر آبی

ژست نیلوفر آبی سبب آرامش و تمرکز می شود

قرار گرفتن در وضعیت کامل نیلوفر آبی حتی برای چند دقیقه تاثیر قابل‌توجهی بر آگاهی و آرامش انسان دارد. این وضعیت با توجه به اینکه پاها روی یکدیگر قرار گرفته‌اند و به‌هم متصل هستند، باعث اتصال شما به جهان بالا می‌شود. بنابراین وضعیت لوتوس تمرکز زیادی را به‌همراه خواهد داشت.

این ژست زانوها و مچ پا را تقویت می‌ کند

وضعیت نیلوفر آبی در انعطاف‌پذیری مفاصل و رباط‌های اصلی پا تاثیر زیادی دارد. با توجه به اینکه مفاصل مچ پا و زانو در ایستادن، راه رفتن، دویدن و… از اهمیت بالایی برخوردار هستند، این ژست می‌تواند در سلامت آن‌ها بسیار کمک‌کننده باشد. همچنین اگر در یوگا هنوز مبتدی هستید، توصیه می‌کنیم به‌دنبال یک استاد باتجربه باشید تا به شما کمک کند در ژست نیلوفر آبی به شکل صحیحی قرار گیرید؛ زیرا در وضعیت لوتوس کشیدن بیش‌ از حد مچ پا یا زانو می‌تواند آسیب‌زننده باشد. قبل‌ از انجام این ژست حتما به مدت طولانی خود را گرم کنید و در صورت وجود هرگونه درد یا ناراحتی آن را انجام ندهید.

سخن پایانی

ژست نیلوفر آبی از جمله آساناهای بسیار پرطرفدار در یوگا محسوب می‌شود که علاوه‌بر تقویت و انعطاف‌پذیری مچ پا، زانوها و مفاصل لگن را نیز بهبود می‌بخشد. همچنین این وضعیت برای اعصاب پاها بسیار مفید است؛ اما توجه داشته باشید درصورتی‌که به ناراحتی‌های مچ پا و زانو مبتلا هستید یا به‌تازگی دچار آسیب‌دیدگی زانو و جراحی شده‌اید، بهتر است از انجام ژست نیلوفر آبی اجتناب کنید. البته به‌طورکلی این ژست مزایا فراوانی داشته و شما می‌توانید با انجام تکنیک‌های گفته‌شده به‌مرور به ژست صحیح نیلوفر آبی برسید. فراموش نکنید که اغلب افراد در ابتدا قادر به انجام این ژست نخواهند بود. بنابراین باید با به‌کارگیری برخی تکنیک‌های کمکی نحوه صحیح این ژست را فرا بگیرید.

سوالات متداول

1- کدام تکنیک‌ها به انجام ژست کامل نیلوفر آبی کمک می‌کنند؟

وضعیت پروانه و وضعیت نیمه لوتوس ازجمله ژست‌هایی محسوب می‌شوند که در انجام ژست نهایی نیلوفر آبی موثر خواهند بود.

2- انجام ژست نیلوفر آبی چه مزایایی را به‌همراه خواهد داشت؟

انعطاف‌پذیری زانو و مچ پا، تقویت ستون فقرات و اندام‌های شکمی، افزایش جریان خون در ناحیه کمر و لگن و بهبود حافظه ازجمله مزایا انجام این ژست محسوب می‌شوند.

3- انجام ژست نیلوفر آبی برای کدام دسته از افراد ممنوع است؟

افراد مبتلا به سیاتیک، آسیب‌دیدگی عضلات پا، مچ پا و ساق پا و پارگی مینیسک نباید آن را انجام دهند.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *