بهترین روش انجام تمرینات یوگا

برای‌ اینکه از مزایا یوگا بیشترین بهره را ببرید، ابتدا باید نحوه انجام صحیح آن را به‌درستی فرا بگیرید. یادگیری چگونگی انجام تمرینات یوگا برای بهره‌گیری هرچه بیشتر، می‌تواند تاثیرگذاری این ورزش را در سلامت جسم و روح شما افزایش دهد. بنابراین برای شروع یوگا قبل‌ از هر چیز باید بدانید که بهترین روش انجام تمرینات یوگا به چه صورت می باشد تا بیشترین بهره را از آن‌ها داشته باشید. در ادامه مباحث آموزش یوگا قصد داریم به آموزش روش‌هایی برای دریافت مزایا هرچه بیشتر با تمرینات یوگا بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

پیش از انجام یوگا در موقعیت مناسب قرار گیرید

شما می‌توانید یوگا را در داخل یا خارج از خانه انجام دهید. تنها کافی است یک موقعیت راحت بیابید و وضعیت یوگا موردنظر را اجرا کنید. همچنین در حین انجام یوگا توصیه می‌کنیم تمام زیورآلات‌تان را کنار بگذارید تا تمرکز کافی برای انجام تمرینات را داشته باشید. همچنین کاملا صاف بایستید یا بنشینید. برقراری وضعیت مناسب تاثیر زیادی در دریافت بیشترین بهره از یوگا را دارد. برای شروع تمرین یوگا در یک اتاق آرام بایستید و سعی کنید تا جایی‌که می‌توانید بدن خود را صاف نگه دارید، به‌طوری‌که بدن کاملا صاف و مستقیم باشد. سر و کمر خود را کمی به بالا بکشید و اجازه دهید که شانه‌هایتان باز شود. همچنین پاهایتان را کاملا روی زمین قرار دهید. به‌طورکلی یکی از بهترین موقعیت‌ها این است که در خانه، به‌دور از عوامل پرت‌کننده حواس و مکانی آرام یوگا را آغاز کنید.

پیش از انجام یوگا در موقعیت مناسب قرار گیرید

یوگا را در اغلب روزهای هفته انجام دهید

سعی کنید در اغلب روزهای هفته تمرینات یوگا را انجام دهید. ممکن است در اولین باری که تمرینات یوگا را انجام دادید، متوجه تفاوت چشمگیر در تغییرات خود نشوید؛ اما اگر هر روز آن را تکرار کنید، درنهایت متوجه تاثیر یوگا در سلامت جسم و روح خود خواهید شد‌. بنابراین انجام یوگا را به یک فعالیت روزانه برای خود تبدیل کنید. برای‌ اینکه انجام یوگا را به یک عادت برای خود تبدیل سازید، نیاز به نظم و پشتکار بالایی خواهد بود. ایجاد یک روتین منظم برای انجام یوگا در یک زمان و مکان مشخص به شما کمک می‌کند تا عادت یوگا را در خود ایجاد کنید. توصیه می‌کنیم زمانی مناسب را برای انجام یوگا برای خود قرار دهید تا هرروز در همان زمان تعیین‌شده آن را انجام دهید.

برای انجام یوگا فضا مناسبی در خانه ایجاد نمایید

اگر قصد دارید یوگا را به‌صورت مرتب تمرین کنید، حتما باید جای مناسبی را برای انجام این کار در نظر بگیرید. توصیه می‌کنیم در یک اتاق آرام مانند اتاق‌خواب یا اتاق نشیمن و به‌دور از وسایل پرسروصدا مانند تلویزیون که باعث حواس‌پرتی شما می‌شود، تمرینات یوگا انجام دهید. همچنین اگر جزو افرادی هستید که دوست دارند صبح‌ها تمرینات یوگا را انجام دهند، پیشنهاد می‌کنیم جایی را انتخاب کنید که نور خورشید کاملا به آن بتابد. مکان مناسب برای انجام یوگا جایی است که به‌دور از هرگونه شلوغی و تنش‌های روزمره باشد. بنابراین فضایی را پیدا کنید که به‌دور از تلفن تلویزیون و هر گونه سروصدایی باشد و به شما این امکان را دهد که کاملا آرام و ریلکس باشید.

فراموش نکنید که یکی از زمان‌های محبوب برای انجام یوگا اول صبح است‌؛ چراکه این زمان از روز خانه کاملا آرام است و در آن مزاحمت‌های کمتری وجود دارد. بنابراین شما می‌توانید روز خود را با انجام تمرینات یوگا آغاز کنید.

انگیزه خود را از انجام یوگا روشن سازید

دلایل متعددی برای انجام یوگا وجود دارند و این دلایل برای هر فرد کاملا متفاوت خواهد بود. بسیاری از افراد این ورزش را ازجهت جنبه‌های جسمانی و برخی دیگر نیز به‌دلیل برخورداری از مزایا روحی و روانی انجام می‌دهند؛ اما توجه کنید که برای انجام یوگا باید انگیزه کافی داشته باشید و بگویید که چرا قصد انجام یوگا را دارید. شفافیت درمورد آنچه می‌خواهید از در جلسات تمرینات یوگا خود بدست آورید، کمک بزرگی در ایجاد نگرش ذهنی مناسب شما خواهد داشت. توجه داشته باشید که برخورداری از انگیزه روشن به شما کمک می‌کند تا تعهد خود را به انجام یوگا حفظ کنید.

بهترین روش انجام تمرینات یوگا

هنگام انجام یوگا تمرکز داشته باشید

یکی از بهترین روش انجام تمرینات یوگا این است که در زمان انجام یوگا از عوامل پرت‌کننده حواس مانند صداها و بوها، احساس ناراحتی، تنش و… دوری کنید. توجه داشته باشید که ذهنتان به‌طور شگفت‌آوری عواملی را برای پرت کردن حواس شما تولید خواهد کرد؛ اما شما می‌توانید با تمرکز بر روی تنفس و انجام تمرینات یوگا به‌صورت اصولی تمرکز خود را حفظ کنید و به ذهن خود کمک کنید‌. همان‌طور که در حال استنشاق و بیرون دادن هوا هستید از تنفس خود نیز آگاه باشید و افکار منحرف‌کننده را کنار بزنید و تمرکز خود را بر روی تنفس بازگردانید.

سخن پایانی

یوگا یکی از ورزش‌هایی است که می‌تواند احساس آرامش و آسودگی را برای شما به‌همراه داشته باشد‌. بنابراین اگر احساس می‌کنید مشغله‌های زندگی باعث اضطراب و استرس شما شده‌ است، تمرینات یوگا می‌توانند به شما استراحت دهند و حال روحی شما را تا حد قابل‌توجهی بهبود یابند.‌ در حقیقت ژست‌های مختلف یوگا فشار را از روی شما برداشته و آرامش را مجددا بازمی‌گرداند. توجه کنید که‌ استفاده از برخی توصیه‌ها، باعث بهره‌وری حداکثری از یوگا می‌شود. بنابراین شما می‌توانید با استفاده از نکات گفته‌شده در زمینه بهترین روش انجام تمرینات یوگا، از حرکات یوگا خود بیشترین بهره را ببرید.

سوالات متداول

1- بهترین مکان برای انجام تمرینات یوگا چه جایی است؟

برای انجام تمرینات یوگا توصیه می‌کنیم مکانی را بیابید که آرام، بدون مزاحمت و دل‌پذیر باشد.

2- فواید انجام تمرینات یوگا شامل چه مواردی می‌شود؟

کمک به کاهش دردهای نواحی مختلف بدن، بهبود قدرت و انعطاف‌پذیری، افزایش آرامش و کیفیت خواب، بهبود سلامت قلب، درمان افسردگی و مدیریت اضطراب و استرس از جمله مزایا انجام تمرینات یوگا به شکل صحیح و اصولی محسوب می‌شوند.

3- انجام یوگا چه تاثیرات مثبتی برای ذهن دارد؟

انجام یوگا با تحریک عملکرد مغز سبب تمرکز و تعادل بیشتر، بهبود روحیه، غلبه بر مشکلات، بهبود کیفیت خواب و… می‌شود.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *