تفاوت یوگا و پیلاتس چیست؟

تفاوت یوگا و پیلاتس چیست؟یوگا و پیلاتس دو ورزش محبوب بین المللی هستند و فواید بی‌شماری مثل تناسب اندام، بهبود عملکرد ذهن، افزایش سلامت قلب، آمادگی جسمان و …. دارند؛ اگر قصد انتخاب بین یکی از این دو رشته ورزشی را دارید توجه کنید که یوگا و پیلاتس تفاوت‌های زیادی دارند و قبل از انتخاب رشته ورزشی‌تان باید به خوبی از این تفاوت‌ها آگاه شوید تا بتوانید بر اساس نیاز وعلاقه‌تان تصمیم بگیرید.

در این مقاله 13 فرق یوگا و پیلاتس به صورت مفصل توضیح داده‌شده است، اگر شما بین دو رشته ورزشی پیلاتس و یوگا دچار شک و تردید هستید و دوست دارید درباره تفاوت‌های این دو رشته بیشتر بدانید مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

 

یوگا

 

پیلاتس

آشنایی با یوگا و پیلاتس

پیش از آنکه به شرح تفاوت یوگا و پیلاتس بپردازیم بهتر است اول مرور کنیم که یوگا و پیلاتس دقیقا چه نوع ورزش‌هایی محسوب می‌شوند و تاثیرات اصلی آن‌ها چیست.

یوگا چیست؟

یوگا تنها یک ورزش نیست بلکه یک آیین معنوی گسترده را شامل می‌شود که تمریات ذهنی و جسمی آن بهبود عملکرد مغز و افزایش کیفیت زندگی و ارتباطات معنوی را هدف بهبود می‌بخشند، تمرینات فیزیکی یوگا همیشه همراه مدیتیشن و مراقبه‌های عمیق هستند.

تمرین یوگا

پیلاتس چیست؟

پیلاتس یک ورزش عالی برای ایجاد کشش و تقویت اندام‌های مختلف مخصوصا هسته مرکزی بدن است؛ این ورزش به صورت هم‌زمان جسم و مغز را درگیر می‌کند و با داشتن تمرینات ویژه برای ایجاد تنش ملایم در بالا تنه به تقویت هسته مرکزی بدن و بالا تنه کمک می‌کند.

مهم‌ترین تفاوت‌های یوگا و پیلاتس

یوگا و پیلاتس تفاوت‌های زیادی در عملکرد، تاثیرات، تجهیزات، اهداف، ممنوعیت‌ها و …. دارند اما در این مطلب تنها به 13 فرق یوگا و پیلاتس اشاره می‌کنیم.

1- قدمت

مهم‌ترین تفاوت یوگا و پیلاتس به قدمت این دو ورزش در تاریخ ورزش مربوط است، یوگا بیش از 3000 سال پیش در قلب هندوستان، میانه تمرینات مراقبه و حرکات خاص فیزیکی برای رسیدن به درجات تمرکز بالاتر متولد شد و قدمتی دیرینه در تاریخ دارد اما پیلاتس، رشته ورزشی جوانی محسوب می‌شود که حدود 100 سال پیش به دنیای ورزش معرفی شد و به عنوان یک رشته ورزشی مستقل به صورت رسمی ثبت شد.

2-رویکرد

رویکرد تمرینات یوگا و مدیتیش کاملا متفاوت است، تمرینات یوگا اصولا با آرامش و در حالت ایستا آغاز شده و با تنفس و کشش و مدیتیشن ادامه پیدا می‌کند تا فرد بتواند علاوه بر بهبود وضعیت جسمانی خود به آرامش درونی دست پیدا کند.

اما در تمرینات پیلاتس، خبری از سکون و ایستایی مطلق نیست بلکه حرکات این رشته ورزشی با تمرینات فیزیکی ساده و گاه

پیچیده آغاز می‌شوند و ورزشکار در روند تمرین با کمک اجرای صحیح حرکات باید به سطح بالاتری از تمرکز و تعادل ذهنی دست پیدا کند.

3-انعطاف پذیری

تمرینات یوگا به شکل قابل توجهی بر میزان انعطاف پذیری عضلات اثر گذاشته و مفاصل، عضلات و بافت‌های مختلف بدن را نرم و منعطف می‌سازد؛ هر چه قدر که بیشتر به صورت مستمر تمرینات یوگا را انجام دهید انعطاف بدن شما افزایش پیدا خواهد کرد و در نتیجه توانایی انجام حرکات‌ پیچیده‌تری را به دست خواهید آورد اما پیلاتس تاثیر چندانی بر انعطاف بدن نمی‌گذارد.

انعطاف در یوگا

4-تقویت عضلات مرکزی

پیلاتس با هدف اجرای تمرینات حرکتی جهت تفویت عضلات مرکزی بدن ابداع شد، تمامی تمرینات این رشته با درگیر کردن هسته مرکزی بدن، عضلات این ناحیه را تقویت کرده و موجب ثبات و کنترل بیشتر در بدن فرد می‌شود.

یوگا برای تقویت هسته مرکزی بدن بی‌تاثیر نیست اما با توجه به این‌که تمرینات یوگا با دو هدف بهبود وضعیت جسمی و ذهنی انجام می‌شوند تاثیرات حرکات یوگا بر تمامی اندام‌ها خواهد بود و بر خلاف پیلاتس تاثیر خیلی قوی برای عضلات هسته بدن نخواهد داشت.

5-شیوه تنفس

تقریبا اکثر حرکات یوگا با تکنیک‌های تنفس پرانایاما که بر تنفس عمیق ، تنظیم سطح انرژی و افزایش کیفیت مدیتیشین ارتباط

دارد ترکیب شده‌اند و ورزشکاران یوگا باید ریتم تنفس خود را آزاد گذاشته و سعی برای کنترل و تغییر آن نداشته باشند.

یکی از کلیدی‌ترین نکات تنفس در یوگا داشتن تنفس دیافراگمی است؛ یعنی در این مدل تنفس شکم باید زمان دم کاملا منبسط

شده و زمان بازدم، خیلی ملایم و آهسته منقبض شود تا تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن در فرایند تنفس راحت‌تر صورت بگیرد.

اما در ورزش پیلاتس بیشتر مدل تنفس سینه‌ای برای تقویت عضلات مرکزی و افزایش هماهنگی و استقامت بدن یا مدل تنفس جانبی که موجب تقویت عضلات شکم و افزایش تعادل و هاهنگی در بدن منجر می‌شود کاربرد دارد.

6-بعد فلسفی

یوگا با فلسفه و مدیتیشن و صیقل دادن روح برای دستیابی به آرامش گره خورده است؛ حرکات فیزیکی تنها بخش کوچکی ازیوگا را شامل می‌شود و بخش زیادی از تمرینات یوگا صرف مدیتیشن و مراقبه جهت رهاسازی ذهن از انرژی‌های سیاه و نزدیک شدن به روح الهی می‌شود.

اما در پیلاتس خبری از تمرینات مدیتیشن و ذهن آگاهی عمیق نیست و تمرینات این ورزش تنها به افزایش قوای جسمانی و

تناسب اندام کمک می‌کنند البته ممکن است در برخی از حرکات پیلاتس که شبیه یوگا هستند، رگه‌هایی از مدیتیش دیده شود،

اما این تمرینات به قدری چشم‌گیر نیستند که بتوان گفت پیلاتس نیز در ساختار تمرینات خود مدیتیشن را جای داده است.

 

7-اصول اساسی

یوگا و مدیتیشن هر دو دارای اصولی هستند که باید در تمامی تمرینات رعایت شوند، برخی از اصول اساسی یوگا و مدیتیشن

شبیه یک‌دیگر و برخی دیگر کاملا متفاوت هستند.

 

5 اصل اساسی ورزش یوگا

1- مدیتشن

2- تنفس

3- آرامش

4- مکث

5- کشش

5 اصل اساسی ورزش پیلاتس

1- تمرکز بر حرکت

2- فعالیت بدنی

3- تولید نیروی دفاعی

4- تنفس عمیق

5- دقت

8-تجهیزات

پیلاتس و یوگا هر دو برای شروع کار ورزش‌های کم‌خرجی هستند و می‌توانید یوگا را تنها با خرید یک مت یوگا و پیلاتس را با خرید حلقه، توپ و زیرانداز شروع کنید اما اگر قصد داشته باشید این دو ورزش را به صورت حرفه‌ای ادامه دهید باید تجهیزات ویژه مورد نیاز یوگا و پیلاتس را خریداری کنید.

تجهیزات لازم برای ورزش حرفه‌ای پیلاتس

دستگاه حمایت‌گر ستون فقرات

صندلی تعادلی

لدربرل

آرک

کادیلاک

ریفورمر

تجهیزات لازم برای ورزش حرفه‌ای یوگا

مت یوگا

کمرند مخصوص یوگا

چوب مخصوص ایروبیک

سویینگ یوگا

رینگ

فوم رولر

آجر تمرینات یوگا

جوراب و دستکش یوگا

9-زمان حرکات

اکثر تمرینات یوگا دارای مکث طولانی هستند و همچین باید دفعات زیاد تکرار شوند تا کشش لازم در عضلات ایجاد شده و با ایجاد تنش ملایم در ماهیچه‌ها همراه تمرین‌های تنفسی و ذهنی به مرور قدرت عضلات بیشتر شود، اما در حرکات پیلاتس خبری از مکث‌های طولانی و تکرار زیاد حرکات نیست و تمرینات با سرعت بیشتری انجام می‌شوند.

 

10- سلامت قلب

یوگا و پیلاتس هر دو شامل حرکات فیزیکی و تمرینات تنفسی می‌شوند که برای قلب مفید هستند اما پیلاتس به علت داشتن شدت و سرعت بیشتر در حرکات، تاثیرات مفید بیشتری بر افزایش ظرفیت‌ ریه‌ها، عملکرد قلب و سیستم تنفسی می‌گذارد

 

11-کاهش وزن

تمرینات پیلاتس و یوگا هر دو شما را لاغرتر خواهند کرد اما به علت این‌که تمرکز اصلی تمامی حرکات پیلاتس بر بهبود وضعیت جسمی و عضلات است و شدت و تنش بیشتری برای بدن ایجاد می‌کند؛ تاثیر پیلاتس برای کاهش وزن بیشتر از یوگا خواهد بود اما یوگا نیز برای لاغری بی‌تاثیر نیست

 

12-تاثیر روانی

امروزه از یوگا به عنوان یکی از مهم‌ترین روش‌‌های درمانی برای مشکلات روحی روانی مثل افسردگی، اضطراب مزمن،دوقطبی، اسکیزوفرنی، وسواس فکری و …. یاد می‌شود، یوگا با داشتن تمرینات مدیتیشن عمیق، ذهن را برای مدیریت بهتر افکار و حل مسئله هوشمندانه‌تر تمرین می‌دهد.

البته پیلاتس نیز در بهبودی مشکلات روحی و روانی تاثیر مثبت خواهد داشت چون در کل داشتن هر نوع فعالیت فیزیکی برای

بهبودی مشکلات اعصاب موثر خواهد بود اما شدت تاثیری که یوگا بر این دسته از بیماری‌ها می‌گذارد با میزان اثر گذاری پیلاتس قابل مقایسه نیست!

 

13-ممنوعیت انجام

بسیاری از حرکات یوگا به علت ایجاد فشار و کشش بیش از حد در اندام‌هایی مثل کمر، زانوها، گردن، شکم، بازوها، مچ‌ها و …. برای افرادی که دارای مشکلات مفصلی و ماهیچه‌ای خاص هستند ممنوع است اما پیلاتس اصولا به عنوان یک ورزش ویژه برای افراد دارای آسیب شناخته شده است که افراد دارای مشکلات جسمانی می‌توانند با مشورت مربی با خیال راحت ، تمرینات پیلاتس را انجام دهند.

 

یوگا یا پیلاتس؟! کدام بهتر است؟

ورزش پیلاتس و یوگا هر دو دارای فواید بی‌شماری هستند و در صورت انجام دادن مستمر آن‌ها به بهبود وضعیت بدنی و قدرت ذهنی شما کمک می‌شود؛ نمی‌توان گفت که بین این دو رشته ورزشی کدام برتر هستند چون شما باید بر اساس علاقه و امکانات در دسترس‌تان بین این دو ورزش، انتخاب کنید.

سخن پایانی

پیلاتس و یوگا هر دو از محبوب‌ترین رشته‌های ورزشی دنیا برای تمامی سنین هستند؛ این دو ورزش بسیاری از اوقات به علت داشتن شباهت‌های زیاد در فواید و اجرای حرکات با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند.

در این مقاله مهم‌ترین تفاوت‌های یوگا و پیلاتس را مرور کردیم اگر شما هم بین انتخاب این دو رشته ورزشی مردد هستید ، پیشنهاد می‌کنیم در ابتدا تحقیق کافی درباره جزئیات یوگا و پیلاتس انجام دهید و سپس ورزش محبوب‌تان را انتخاب کنید.

سوالات متداول درباره فرق یوگا و پیلاتس

1.مهم‌ترین فرق یوگا و پیلاتس چیست؟

اصلی‌ترین تفاوت‌های ورزش یوگا و پیلاتس مربوط به قدمت، رویکرد، انعطاف پذیری، میزان تقویت عضلات مرکزی، شیوه تنفس، بعد فلسفی، تاثیر بر سلامت قلب، تهیزات، زمتان حرکات، شدت کاهس وزن، تاثیرات روانی و ممنوعیت انجام حرکات می‌شود.

2.شباهت‌های ورزش یوگا و پیلاتس چیست؟

ورزش یوگا و پیلاتس شباهت‌های بسیاری به یکدیگر دارند، هر دو  برای عملکرد قلب،تناسب اندام، قدرت بدنی،انعطاف پذیری و سلامت روانی فواید بی‌شماری دارند؛ در واقع اکثر تاثیرات فیزیکی یوگا و پیلاتس شبیه به یکدیگر هستند اما موضوع اصلی شدت و سرعت اثرگذاری حرکات این دو ورزش بر بدن است که غالبا پیلاتس در این زمینه بهتر است.

3.ورزش یوگا بیشتر لاغر می‌کند یا پیلاتس؟

شما می‌توانید با دو ورزش یوگا و پیلاتس لاغر شوید اما پیلاتس به خاطر داشتن حرکات شدیدتر و ایجاد فشار بیشتر در عضلات،می‌تواند روند کاهش وزن و لاغری شما را سریع‌تر کند؛ اما اگر برای لاغری عجله ندارید پیشنهاد می‌شود از تمرینات یوگا برای کاهش وزن کمک بگیرید تا در کنار رسیدن به تناسب اندام، با انجام مدیتیشن‌های مخصوص گنجاند‌ه‌ شده در حرکات یوگا به آرامش و حس‌وحال روانی بهتری دست پیدا کنید.

 

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *