تفاوت یوگا و مدیتیشن

تفاوت یوگا و مدیتیشن


تفاوت یوگا و مدیتیشن (انواع سبکها و تاثیرات آنها)

احتمالا بارها کلمات یوگا و مدیتیشن به گوش‌تان خورده است و از خودتان پرسیده‌اید که دقیقا ماهیت یوگا و مدیتیشن چیست؟ آیا یوگا و مدیتیشن تفاوت دارند؟ مهم‌ترین تفاوت یوگا و مدیتیشن چیست؟ و سوالاتی از این دست که قطعا تا به جواب‌شان دست پیدا نکنید ذهن‌تان آرام نخواهد گرفت!

در این مقاله قرار است به صورت کامل، چیستی، تفاوت‌ها، شباهت‌ها و حتی مضرات و فواید یوگا و مدیتیشن را بررسی کنیم؛ اگر شما هم دوست دارید که درباره این موضوع اطلاعات کاملی داشته باشید در ادامه همراه ما باشید.

 

 

تفاوت یوگا و مدیتیشن
دانورآسانا
تفاوت یوگا و مدیتیشن
مدیتیشن

آیا یوگا با مدیتیشن تفاوت دارد؟

بله ! به هیچ عنوان نمی‌توان یوگا و مدیتیشن را در یک مفهوم گنجاند چون یوگا به مجموعه تمرینات جسمی و ذهنی اشاره دارد اما مدیتیشن تنها مجموعه‌ای تمرینات ذهنی و مراقبه را شامل می‌شود و خبری از تحرک بدنی نیست، برای اینکه عمیق‌تر تفاوت‌های یوگا و مدیتیشن را درک کنیم بهتر است در ابتدا به تعریف دقیق این دو مورد بپردازیم.

یوگا چیست؟

یوگا نام یک رشته ورزشی است که در آن حرکات مختلف همراه تمرینات تنفس و کنترل ذهن، انجام می‌شوند؛  تمرینات یوگا به بهبود قدرت جسم و عملکرد مغز کمک می‌کند یعنی شما با انجام حرکات یوگا با یک تیر دو نشان می‌زنید و در لحظه ذهن و جسم‌تان را هم‌زمان برای بهبود عملکرد بهتر تمرین می‌دهید.

مدیتیشن چیست؟

مدیتیشن یا مراقبه ، مجموعه تمرینات ذهنی را شامل می‌شود که با چشمانی باز یا بسته در حالت سکون ، خوابیده یا نشسته انجام می‌شوند؛ برای انجام مدیتیشن نیازی به تحرک بدنی و فعالیت نیست و تنها باید بر افکار و احساسات جاری در ذهن‌تان متمرکز شوید و با رهاسازی انرژی‌های منفی به آرامش و خوشنودی دست پیدا کنید.

تفاوت یوگا و مدیتیشن چیست؟

در واقع مدیتیشن، همان مراقبه است که به خلاص شدن از شر استرس‌ها و اضطراب‌ها کمک می‌کند اما یوگا علاوه بر داشتن تمرینات فیزیکی مفید برای استخوان‌ها و عضلات و …. تمرینات مدیتیشن و مراقبه را نیز در خود جای می‌دهد.

مهم‌ترین تفاوت‌های یوگا و مدیتیشن

تفاوت‌های مدیتیشن و یوگا بی‌شمار هستند اما مهم‌ترین وجوه افتراق این دو سبک تمرینی برای ذهن و جسم، شامل تفاوت‌های اساسی در مفهوم عملکرد، هدف، تاثیرات و نوع تمرینات است که در ادامه به توضیح این تفاوت‌های مهم می‌پردازیم.

مفهوم یوگا و مدیتیشن

مفهوم یوگا فقط محدود به یک رشته ورزشی شامل حرکات فیزیکی همراه مراقبه نمی‌شود بلکه یوگا در حقیقت یک نوع سبک زندگی است که موجب تغییرات اساسی در عادت‌های روزمره فرد مثل نوع تفکر، رژیم غذایی، رفتار با دیگران، ارتباط با خداوند و …. می‌شود.

اما ماهیت مدیتیشن کاملا به مدیرت و تسلط کامل بر عملکرد ذهن برای رهایی از افکار استرس‌زا، به دست آوردن آرامش خالص، بهبود رابطه با پروردگار و …. مربوط می‌شود؛ با کمک مدیتیشن می‌توانید نگاهی نو به خود و دنیای پیرامون‌تان داشته باشید.

هدف یوگا و مدیتیشن

هدف یوگا شامل بهبود وضعیت بدنی و سلامت فیزیکی همراه ارتقا عملکرد ذهن است اما هدف تمرینات مدیتیشن تنها به مدیریت ذهن برای رهایی از افکار منفی و دست‌یابی به آرامش برای داشتن زندگی بهتر بدون افکار آزار دهنده منفی است.

تاثیرات یوگا و مدیتیشن

یوگا به صورت هم‌زمان ذهن و جسم شما را تمرین می‌دهد اما مدیتیشن تنها بر عملکرد ذهن شما تاثیر گذاشته و آن را بهبود می‌خشد. به دلیل اینکه بسیاری از تمرینات یوگا مدیتیشن را نیز در خود جای داده‌اند با انجام یوگا از تاثیرات مدیتیشن نیز بهره مند خواهید شد.

نوع تمرینات یوگا و مدیتیشن

علاوه بر اینکه مفهوم، عملکرد و تاثیرات یوگا و مدیتیشن با یکدیگر تفاوت‌های بسیاری دارند این دو رشته برای اجرای تمرینات خود نیز سبک‌های مختلفی را ارائه کرده‌اند و شما باید زمان شروع تمرینات یوگا یا مدیتیشن با شناخت و مطالعه کافی از شاخه‌های مختلف یوگا و مدیتیشن، سبک محبوب خودتان را برای شروع تمرینات پیدا کنید.

·انواع تمرینات یوگا

 1. هاتا یوگا
 2. آنادا یوگا
 3. آنوسارا
 4. شیواندانا
 5. آشتانگا
 6. اینتگرال
 7. ایشتا یوگا
 8. آینگر یوگا
 9. جیواموکتی یوگا
 10. کالی ری تری یوگا
 11. ساتیا ناندا یوگا
 12. سیواناندا
 13. وینیاسا یوگا
 14. بیکرام یوگا
 15. اسلک لاین یوگا
 16. کروما یوگا
 17. ساپ یوگا
 18. روگا یوگا
 19. هیت یوگا
 20. آکرو یوگا
 21. هیپ هاپ یوگا
 22. یین یوگا
 23. کندالینی یوگا و …..

·انواع سبک‌های مدیتیشن

 1. مدیتیشن تمرکز
 2. مدیتیشن اسکن بدن
 3. مدیتیشن یوگا
 4. مدیتیشن چشم سوم
 5. مدیتیشن چاکراها
 6. مدیتیشن دائوئیسم
 7. مدیتیشن چی کونگ
 8. مدیتیشن مسیحی
 9. مدیتیشن یهودی
 10. مدیتیشن صوفی
 11. مدیتیشن عشق و مهربانی
 12. مدیتیش تسکین درد
 13. مدیتیش ذهن آگاهی
 14. مدیتیشن سپاسگزاری
 15. مدیتیشن تنفسی
 16. مدیتیشن خوابیده
 17. مدیتیشن نشسته
 18. مدیتیشن ایستاده
 19. مدیتیشن هدایت نشده و …

رابطه یوگا و مدیتیشن چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم برخی از تمرینات یوگا مدیتیشن را نیز به همراه دارند یعنی زمانی که شما مشغول انجام حرکات یوگا هستید تمرینات مدیتیشن را نیز همراه حرکات‌ فیزیکی‌ انجام خواهید داد اما همیشه قرار نیست یوگا و مدیتیشن در کنار هم باشند! چون بسیاری از حرکات یوگا فاقد مدیتیشن هستند و تنها به انجام حرکات فیزیکی تمرکز دارند.

اما زمان انجام تمرینات مدیتیشن هیچ حرکت فیزیکی و جنبشی وجود ندارد و شما باید در سکون و آرامش کامل قرار داشته باشید؛ اگر تمرکز در این وضعیت برای شما سخت است و تمرینات مدیتیشن، حوصله‌تان را سر می‌برد بهتر است تمرینات یوگا که شامل مدیتیشن می‌شوند را انجام دهید تا از تاثیرات مفید یوگا و مدیتیشن بر ذهن و جسم‌تان بهره‌مند شوید.

یوگا یا مدیتیشن! کدام بهتر است؟

حالا سوال اصلی این است که بین یوگا و مدیتیشن، کدام را انتخاب کنیم؟ کدام یک از این دو نوع تمرین مفیدتر هستند؟ و ……

اگر شما هم سوالاتی از این قبیل در ذهن‌تان دارید می‌توانید پس از آشنایی کامل با فواید و مضرات یوگا و مدیتیشن، برای انتخاب تمرین محبوب‌تان تصمیم بگیرید.

فواید و مضرات یوگا

یوگا در کنار داشتن فواید بی‌شمار می‌تواند برای شما خطر آفرین نیز باشد! اما اگر به درستی با آگاهی کامل و کمک یک مربی متخصص، تمرینات یوگا را شروع کنید مطمئن باشید که احتمال آسیب دیدن شما در طول انجام تمرینات یوگا بسیار ضعیف خواهد بود.

·فواید یوگا

 1. کم شدن استرس
 2. از بین بردن اضطراب
 3. بهبود تورم
 4. افزایش سلامت قلب
 5. درمان افسردگی
 6. بهبود تعادل
 7. افزایش انعطاف
 8. درمان سردرد های میگرنی
 9. افزایش کیفیت خواب
 10. کاهش دردهای مزمن
 11. بهبود تغذیه
 12. تقویت ستون فقرات
 13. افزایش قدرت ماهیچه‌ها
 14. ایجاد انرژی و شادی
 15. بهبود جریان خون

مضرات یوگا

فواید یوگا همیشه بیشتر از تاثیرات منفی آن بوده است اما اگر شما در زمینه یوگا تازه کار باشید و برای انجام حرکات پیچیده از یک مربی با تجربه و حرفه‌ای کمک نگیرید احتمال آسیب دیدن شما در یوگا بالا خواهد بود.

·آسیب‌های احتمالی یوگا

 1. کشیدگی عضله
 2. پیچ خوردگی پا
 3. تشدید فشار خون
 4. سرگیجه
 5. درد گردن
 6. درد مچ
 7. کشیدگی و پارگی رباط ها و ….

فواید و مضرات مدیتیشن

مدیتیشن نیز دارای فواید و مضراتی  است که باید با احتیاط از آن استفاده کرد، اگر به درستی و اصولی تمرینات مدیتیشن را انجام دهید سود خواهید کرد اما در صورت ناآگاهی از قوانین و شرایط داشتن تمرینات صحیح مدیتیشن، ممکن است در آینده دچار مشکلاتی شوید.

·فواید مدیتیشن

 1. کاهش استرس و اضطراب
 2. کمک به خودآگاهی
 3. افزایش تمرکز و توجه
 4. بهبود خلق
 5. کاهش درد های مزمن
 6. بهبود تغذیه
 7. رهایی از انرژی های منفی
 8. داشتن تفکر مثبت
 9. افزایش قدرت حل مسئله
 10. کاهش نشخوار فکری

مضرات مدیتیشن

ماهیت مدیتیشن اصلا آسیب‌زا نیست اما مشکل از جایی شروع می‌شود که فردی با داشتن مشکلات روانی جدی همچون اختلالات دوقطبی، اسکیزوفرنی، وسواس، نشخوار فکری و …. از مدیتیشن استفاده کند که در این حالت اصولا تمرینات مدیتیشن، نتیجه معکوس داشته و موجب هجوم افکار منفی و آزار دهنده در مغز می‌شوند.

احتمالا تعجب کرده‌اید که حتی مدیتیشن نیز می‌تواند تاثیرات منفی به بار آورد اما این یک حقیقت است که حتی مدیتیشن نیز در کنار فواید بی‌شمارش می‌تواند خطر ساز شود اما در صورتی که تمرینات مدیتیشن با مشورت یک مربی و روانشناس خبره صورت بگیرند هیچ‌گونه عوارضی نداشته و مفید خواهند بود.

·مضرات احتمالی مدیتیشن

 1. افسردگی
 2. کاهش انگیزه
 3. توهم
 4. هجوم افکار منفی
 5. نشخوار فکری
 6. پایین آمدن خلق
 7. خود سرزنشی
 8. اختلال خواب
 9. یادآوری خاطرات تلخ
 10. بدبینی
 11. گوشه گیر شدن و …

سخن پایانی

یوگا و مدیتیشن هر دو می‌توانند برای بهبود عملکرد ذهن و فعالیت بدنی شما مفید باشند، اکثر حرکات یوگا تمرینات مدیتیشن را نیز در خود جای داده‌اند و شما می‌توانید با کمک یوگا از مزایای مدیتیشن و یوگا به صورت هم‌زمان بهره‌مند شوید.

اگر از تمرینات فیزیکی همراه با مراقبه یا فارغ از تمرینات مدیتیشن لذت می‌برید احتمالا یوگا برای شما مناسب است اما اگر به صورت کلی علاقه‌ای به تحرک بدنی ندارید و بیشتر دوست دارید روی ذهن و افکارتان متمرکز شوید تا آرامش بیشتری داشته باشید احتمالا تمرینات مدیتیشن برای شما گزینه مناسب‌تری باشند.

سوالات متداول درباره تفاوت یوگا و مدیتیشن

اصلی ترین فرق یوگا و مدیتیشن چیست؟

مدیتیشن فقط تمرینات ذهنی را شامل می‌شود و برای انجام تمرینات مدیتیشن نیازی به جنب‌وجوش  و تحرک بدنی نیست اما برای انجام اکثر تمرینات یوگا باید حرکت فیزیکی داشته باشید و عرق بریزید؛ همچنین بسیاری از تمرینات یوگا شامل مدیتیشن و مراقبه نیز می‌شوند اما هیچ کدام از تمرینات مدیتیشن حرکت بدنی و جابه‌جایی ندارند.

یوگا بهتر است یا مدیتیشن؟

به صورت کلی نمی‌توان گفت که بین یوگا و مدیتیشن کدام یک بهتر هستند و هر کسی باید بنا بر شرایط جسمی، سن، وزن، وضعیت روانی، زمان، امکانات و …. باید بین یوگا و مدیتیشن انتخاب کند؛ البته اگر شما به یوگا و مدیتیشین به یک میزان علاقه دارید هیچ محدودیتی برای شما وجود ندارد و می‌توانید تمرینات یوگا و مدیتیشن را به صورت ترکیبی در برنامه روزانه‌تان جای دهید.

فواید یوگا بیشتر است یا مدیتیشن؟

با توجه به اینکه اکثر حرکات یوگا شامل مدیتیشن نیز می‌شوند و یوگا علاوه بر داشتن فواید جسمانی برای بدن، تاثیرات مفیدی بر ذهن و روان می‌گذارد، فواید یوگا بیشتر از مدیتیشن است اما ممکن است برای فردی به علت داشتن شرایط خاصی همچون آسیب قبلی، سن بالا، اضافه وزن و…. انجام حرکات یوگا ممنوع و آسیب‌زا باشد که در این حالت بهتر است تمرینات مدیتیشن انجام شود.

 

 

 

 

 

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *