یوگا چشم

یوگا چشم (13 تمرین برتر): یوگا رشته ورزشی فوق العاده‌ای است که برای تقویت و بهبود عملکرد تمامی اندام‌های شما حرکات مخصوص دارد و چشم‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند، امروزه تمرینات یوگای چشم  بعنوان مفیدترین روش‌ها برای پیشگیری و درمان مشکلات چشمی و همچنین افزایش زیبایی چشم‌ها و صورت محسوب می‌شود.

اگر قصد دارید از فواید بی‌نظیر یوگای چشم بهره‌مند شوید باید روش درست انجام حرکات یوگا چشم را بلد باشید و در فواصل زمانی منظم تمرینات را انجام دهید، در این مقاله مفیدترین تمرینات یوگا چشم را که می‌توانید با انجام دادن آن‌ها زیبایی و قدرت بینایی بهتری را به چشم‌های خود هدیه دهید مرور می‌کنیم.

یوگای چشم
یوگای چشم

 

یوگا چشم چیست؟

یوگای چشم یکی از شاخه‌های تمرینی رشته ورزشی یوگا است که شامل مجموعه حرکات مفید یوگا برای چشم‌ها است؛ تمرینات یوگای چشم خیلی راحت و سریع انجام می‌شوند اما فواید بی‌نظیری دارند و همچون معجزه برای بهبود عملکرد چشم‌ها عمل می‌کنند.

 6 فایده مهم یوگا چشم

1.       بهبود قدرت بینایی

2.       کاهش خستگی چشم‌ها

3.       رفع سیاهی و گودی زیر چشم‌ها

4.       کاهش فشار عضلات چشم

5.       کاهش استرس

6.       افزایش زیبایی و ……

بهترین حرکات یوگا چشم

حرکات یوگای زیادی مختص به تقویت‌ چشم‌ها وجود دارد، در ادامه با مفیدترین تمرینات یوگا برای چشم‌ها که انجام‌ دادن‌شان موجب کاهش فشار و خستگی در چشم‌ها و بهبود قدرت بینایی می‌شوند آشنا شوید.

چرخاندن چشم‌‌ها

جهت شروع این حرکت یوگای چشم از انگشت اشاره‌تان استفاده کنید برای این‌کار انگشتان‌تان را روبه‌روی صورتتان قرار دهید و آن را به صورت دورانی در هوا بچرخانید و چشم‌هایتان مسیر حرکت انگشت‌تان را دنبال کنید.

ماساژ چشم‌ها با کف دست‌ها

برای رهایی از خستگی و تنش‌های شدید یک روز کاری پر مشغله تکنیک ماساژ چشم‌ها با کف دست‌ معجزه می‌کند . برای انجام این تمرین در ابتدا کف هر دو دست‌تان را حدود 30 ثانیه به یکدیگر بمالید تا در اثر این برخورد و سایش، گرمای طبیعی بدن‌تان در کف دست‌ها آزاد شود و سپس چشمان‌تان را ببندید کف هر دو دست‌ را روی چشمان‌تان قرار دهید تا گرمای آرامش بخش دستان‌تان به پلک‌ها نفوذ کند.

چشمک زدن پیوسته

چشمک زدن نیز یکی از جالب‌ترین تمرینات یوگای چشم است که از خشکی چشم‌ها و تاری دید جلوگیری کرده و به سلامت چشم کمک می‌کند، برای انجام این حرکت به دلخواه یکی از چشمان‌تان را ببندید و با چشم دیگر 15 بار تند و پیوسته چشمک بزنید و پس از پایان 15 مرتبه چشمک زدن، همین تمرین را با چشم دیگرتان نیز انجام دهید.

ساروانگ آسانا

ساروانگ آسانا نام سانسکریت حرکت یوگا ایستادن روی شانه‌ها است، این تمرین موجب بهبود عملکرد مغز و تقویت بینایی می‌شود برای انجام ساروانگ آسانا روی یک مت یا تشک یوگا به صورت راحت دراز بکشید و در قدم بعدی با کمک گرفتن از قدرت عضلات بازو پاهای‌تان را به سمت بالا ببرید تا جایی که کمرتان شیب ملایمی ایجاد کنید و سرتان با زانوهای‌تان روبه‌روی هم باشند.

ساروانگاسانا
ساروانگاسانا

تنفس پرانایاما

یکی از مهم‌ترین دلایل بیماری‌های چشمی و ضعف بینایی وجود استرس و اضطراب‌های فراوان در مغز است، تنفس پرانایاما یک تمرین یوگا راحت برای رهایی از افکار استرس‌زا و دست‌یابی به آرامش است که بر بهبود عملکرد چشم‌ها و قدرت بینایی نیز تاثیرات ثبت فراوانی می‌‌گذارد.

برای شروع تمرین تنفس پرانایاما باید در هر حالتی که احساس آسودگی دارید روی زمین بنشینید و سپس با انگشتان‌تان چشم‌های‌تان را لمس کنید و در قدم بعدی هوای داخل ریه‌های ‌تان را به بیرون هدایت کنید و دم و باز دم عمیق داشته باشید.

خیره شدن به نوک بینی

در وضعیت لوتوس یا پادماسانا که مخصوص انجام تمرینات مددیتیشن یوگا است قرار بگیرید و سپس دست راست‌‌تان را به صورت مشت شده جلوی صورت‌تان قرار دهید و انگشت شست را آزاد کنید به صورت که در حال اشاره به سقف باشد و حالا با دم و باز دم عمیق به انگشت شست خیره شوید

.پس از حدود 30 ثانیه مکث و نگریستن به انگشت شست از فاصله دور به آرامی دست‌تان را نزدیک صورت‌تان کنید و انگشت شست‌ را روی بینی قرار دهید و باز هم به نگاه کردن متمرکز به انگشت‌تان ادامه دهید البته فراموش نکنید که برای تاثیر گذاری این تمرین باید نزدیک کردن انگشت شست به بینی را به آرامی انجام داده و مسیر حرکت انگشت‌تان را از ابتدا تا انتها دنبال کنید.

پلک زدن سریع

یکی از ساده‌ترین تمرینات یوگا چشم پلک زدن سریع است و برای انجام حرکت مفید یوگا تنها کافی است در جایی آرام و بی‌سروصدا که احساس راحتی دارید بنشینید و حدود 15 ثانیه به صورت پیوسته و سریع پلک بزنید؛ این تمرین فشارو خستگی زیاد چشم‌ها را از بین می‌برد و هم‌چنین از ضعیف شدن و خشکی چشم‌ها جلوگیری می‌کند.

نگاه کردن نزدیک و دور

نگاه کردن نزدیک و دور یک تمرین عالی یوگا چشم برای بهبود تاری دید و ضعیفی چشم‌ها است برای انجام این حرکت نیاز به فضای باز برای تماشای نقاط دور را دارید، به عنوان مثال می‌توانید از پنجره اتاق‌تان استفاده کنید و کنار پنجره در حالت آرام و ریلکس بدون استرس بایستید و حدود 15 ثانیه دورترین نقطه در دیدرس را نگاه کنید و سپس 15 ثانیه با تمرکز به نوک بینی خود خیره شوید؛ زمان انجام تمرین نگاه به دور و نزدیک تنفس عمیق و دم‌بازدم‌های طولانی را فراموش نکنید.

تمرین تمرکز

تمرین تمرکز، یکی از مفید‌ترین حرکات یوگا برای تقویت‌ چشم‌ها محسوب می‌شود برای انجام این تمرین باید در هر جایی که احساس راحتی دارید به صورت ریلکس بنشینید و سپس دست راست یا چپ خودتان را بالا بیاورید و به صورت مستقیم جلوی صورت‌تان دراز کنید و روی شست دست‌تان متمرکز شوید.

پس از حدود 30 ثانیه مکث برای نگاه کردن به شست دست، به آهستگی دست‌تان را به طرفین حرکت دهید و جابه‌جایی شست‌تان را با چشم‌های‌تان تعقیب کنید.

کشش چشم جانبی و میانی

اگر به دنبال یک تمرین یوگا برای زیبایی چشم هستید این حرکت برای شما ایده آل است، برای انجام حرکت کشش چشم جانبی و میانی در یک مکان آرام به صورت عمودی بنشینید و سپس بدون حرکت دادن گردن و سر تلاش کنید تا جایی که می‌توانید سمت راست سرتان را ببینید و بعد از 10 ثانیه مکث، به آرامی عضلات چشمان‌تان را به کار بیاندازید و اول روبه‌رو و در مرحله بعد سمت چپ را به مدت 10 ثانیه با تمرکز نگاه کنید. 

ماساژ چشم‌ ها

ماساژ چشم‌ها به علت ایجاد جریان خون بهتر در عضلات چشم‌ها به راحتی تنش و خستگی نهفته در چشم‌ها را تا حد زیادی کم می‌کند؛ برای انجام این تمرین در حالت ریلکس و راحت بنشینید و سپس با دست‌ ابتدا پلک‌های بالایی را با فشارهای ملایم و حرکات دورانی ماساژ دهید و سپس همین کار را برای پلک‌های پایین انجام دهید.

نگاه کردن از جلو به طرفین

روی زمین با قامت راست و پاهای صاف بنشینید و سپس هر دو دست را روی زانوها قرار بدهید و اول دست راست را بالا آورده و شست‌تان را به سمت بالا بگیرید. و به آن با تمرکز نگاه کنید پس از 15 ثانیه مکث در این حرکت، همین کار را با شست دست چپ نیز انجام دهید.

استراحت چشم‌ها

ساده‌ترین روش برای تقویت چشم‌ها و بهبود بینایی ایجاد فرصت استراحت برای چشم‌ها است. برای انجام این تمرین هر زمانی که با ابزارهای دیجیتال مثل کامیپوتر، لب‌تاپ، تبلت و …. کار کردید بعد از گذشت هر 20 دقیقه به مدت 20 ثانیه به چشمان خود استراحت بدهید. برای این کار می‌توانید نگاه‌ از صفحه نمایش بردارید و به فاصله‌ دورتر از خودتان نزدیک 5 متر نگاه کنید. یا با بستن چشم‌ها و تکیه دادن سر به جایی به چشم‌های‌تان استراحت دهید.

برای سلامتی چشم‌ها تنها تمرینات یوگا کافی است

اگر به فکر داشتن چشمانی قوی با قدرت بینایی بالا و دور از بیماری‌های رایج چشمی هستید، تمرینات یوگا چشم به شما کمک خواهد کرد. اما انجام این تمرینات برای تقویت چشمان شما کافی نیست. و باید در کنار انجام منظم تمرینات یوگا چشم، اصلاحاتی در عادات سبک زندگی، رژیم غذایی و …. داشته باشید.

 10 نکته برای داشتن چشمانی سالم‌و قوی‌تری

  • 1.       مصرف بیشتر سبزیجت تازه برگ سبز
  • 2.       مصرف آب کافی در طول روز
  • 3.       عدم استفاده طولانی مدت از موبایل و لب تاپ
  • 4.       داشتن فواصل زمانی منظم برای استراحت چشم‌ها
  • 5.       استفاده از عینک طبی در صورت نیاز
  • 6.       چکاپ منظم چشم ها توسط متخصص
  • 7.       رعایت رژیم غذایی مناسب
  • 8.       استفاده از قطره اشک مصنوعی
  • 9.       ترک سیگا و مواد مخدر
  • 10.   دوری از الکل و نوشیدنی‌های مضر و ….

سخن پایانی

در این مقاله مهم‌ترین تمرینات یوگا چشم برای بهبود بینایی، افزایش زیبایی و کاهش خستگی و فشار چشم‌ها را مرور کردیم. شما می‌توانید چند تا از تمرینات عنوان شده در این مقاله را که بیشتر به آن‌ها علاقه دارید انتخاب کنید و در برنامه یوگا روزانه‌تان قرار دهید. مطمئن باشید تنها پس از گذشت چند هفته از انجام تمرینات یوگا چشم، معجزه این حرکات را در افزایش قدرت بینایی و زیبایی چشم‌های‌تان مشاهده خواهید کرد.

سوالات متداول پیرامون یوگا چشم

بهترین حرکت یوگا برای زیبایی چشم کدام‌ است؟

تمامی حرکات یوگا چشم تاثیرات مثبتی بر زیبایی چشم‌های شما خواهند گذاشت. اما تمرین کشش چشم‌ها به طرفین مفیدترین تمرین یوگا برای زیبایی چشم محسوب می‌شود. که انجام دادن آن به افزایش درخشش، کشیدگی، بهبود حالت و احساس نهفته در چشم‌ها کمک می‌کند.

مفیدترین تمرینات یوگا برای تقویت چشم و بهبود بینایی کدام است؟

تمرینات چرخاندن چشم‌ها به طرفین، ماساژ پلک‌ها، چشمک زدن سریع ،خیره شدن به نوک بینی، پلک زدن پیوسته، نگاه به دور و نزدیک، کشش جانبی و میانی و ریلکس کردن، بهترین حرکات یوگا چشم محسوب می‌شوند. که شما می‌توانید با انجام دادن آن‌ها قدرت بینایی و عمکرد چشم‌های‌تان را به مقدار زیادی بهبود بخشید.

مهم‌ترین فواید یوگا چشم چیست؟

حرکات یوگا چشم تاثیرات مفید گسترده‌ای بر قدرت عصب بینایی چشم‌ها و بهبود عملکرد این اندام می‌گذارند. از مهم‌ترین فواید یوگا چشم می‌توان به تقویت بینایی، پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری‌های رایج چشمی، درمان خشکی و سیاهی زیر چشم، رفع خستگی  و کاهش فشارها و استرس‌های وارد شده به چشم اشاره کرد.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *