آموزش یوگا برای سالمندان

یوگا از جمله ورزش‌هایی بوده که با توانایی‌ها و نیازهای جسمی مختلفی سازگار است. بنابراین سالمندان با انعطاف‌ بدنی پایین نیز می‌توانند از تمرینات یوگا لذت ببرند و از مزایا فراوان آموزش یوگا برای سالمندان بهره‌مند شوند. بازنشستگی زمانی مناسب برای فعالیت‌های ورزشی مانند یوگا است. بسیاری از افراد پس از عبور از سن جوانی تمایل به نشستن و کم‌تحرکی دارند. در حالی‌که یوگا به عنوان یک عادت سالم می‌تواند نشاط و شادابی را به زندگی سالمندان بازگرداند. همچنین توجه داشته باشید که برخی افراد مسن در انجام حرکات یوگا محدودیت بیشتری دارند؛ اما یوگا ورزشی بوده که با توانایی‌ها و نیازهای بدنی فرد منطبق شده و حتی افراد مبتدی نیز می‌توانند این ورزش را با تمرین و تکرار انجام دهند.

با توجه به اینکه سالمندان در انجام برخی حرکات با محدودیت‌هایی مواجه هستند، رعایت برخی نکات برای آموزش یوگا امری الزامی محسوب می‌شود.

نکات مهم در زمینه آموزش یوگا برای سالمندان

در ادامه به معرفی 10 نکته برای آموزش یوگا برای سالمندان خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید. این موارد به شما در شروع و ادامه دادن به بهترین شکل در این حوزه کمک زیادی خواهند کرد.

آموزش یوگا برای سالمندان

مطابق با نظر پزشک، کلاس یوگا مناسب خود را ثبت نام کنید

بسیاری از پزشکان با شروع یوگا برای بهره‌مندی از مزایا جسمی و روحی این ورزش موافق هستند؛ چراکه یوگا می‌تواند باعث انعطاف پذیری، افزایش انرژی، کاهش درد مزمن، حرکت آسان‌تر و خواب هرچه بهتر شود. البته توجه داشته باشید که حضور در هر مرکز آموزش یوگا مناسب نبوده و بهترین انتخاب برای شما محسوب نمی‌شود. اگر به ناراحتی‌های مکرر لگن، زانوها و دیگر بیماری‌های جسمی مبتلا هستید، باید به یک کلاس ملایم‌تر مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که تمرینات خود را ملایم و آهسته آغاز و در پیش بگیرید. وارد کردن فشار به بدن، باعث می‌شود که از شرکت کردن در جلسات بعدی یوگا منصرف شوید. درحالی‌که تمرین مداوم این ورزش باعث بهرمندی شما از مزایا طولانی مدت یوگا می‌شود.

از دوستان سالمند خود پرس و جو کنید

صحبت با دوستان سالمند خود در رابطه با اینکه چه کلاس یوگایی شرکت می‌کنند، می‌تواند یک راهنمایی خوب برای شما باشد. در تمام مراکز، کلاس یوگا مخصوص میانسالان به این اسم نامیده نشده و ممکن است آن را یوگای آرام یا مبانی یوگا بنامند. البته اگر دوستانی ندارید که در کلاس یوگا شرکت کنند، توصیه می‌کنیم با یک استاد با تجربه و ماهر مشورت کنید و از او مشاوره بگیرید تا به بهترین کلاس یوگا مخصوص سن خود مراجعه فرمایید.

در صورت دلخواه تمرینات یوگا را در خانه انجام دهید

شما می‌توانید از طریق کلاس‌های آنلاین یا آفلاین در انواع کلاس‌های یوگا مخصوص سالمندان شرکت کنید؛ اما توجه داشته باشید که شرکت در کلاس حضوری یوگا می‌تواند نتیجه بهتری را ارائه دهد. همچنین اساتید حرفه‌ای یوگا می‌توانند وضعیت‌های غلط شما را در این ورزش اصلاح کنند. یادگیری نکات گفته شده توسط استاد باعث می‌شود تا به حرکات خود در منزل تا حد زیادی توجه کنید.

آموزش یوگا

آموزش یوگا برای سالمندان با ثبت نام در کلاس‌ های مبتدی

به یاد داشته باشید حتی اگر چندین سال است که حرکات یوگا را انجام نداده‌اید، باید در ابتدا از حرکات آسان و کلاس‌های مبتدی این ورزش شروع کنید. فراموش نکنید که شروع مجدد ورزش یوگا با تمرینات سخت و پیچیده ممکن است عوارض جبران ناپذیری را برای شما به همراه داشته باشد.

در شروع تمرینات یوگا از حرکات گرم کننده استفاده کنید

انجام حرکات گرم کننده پیش از انجام تمرینات یوگا برای سالمندان از مهم‌ترین الزامات محسوب می‌شود. همچنین اگر یوگا را در منزل انجام می‌دهید، از گرم کردن غافل نشوید. گرم کردن در برخی وضعیت‌های یوگا می‌تواند برای کل روز احساس خوبی را در شما ایجاد کند.

لوازم جانبی و آموزش یوگا برای سالمندان

لوازم کمکی همچون مت یوگا علاوه بر رعایت بهداشت، می‌تواند برای شما یادآور انجام تمرینات یوگا نیز باشد. همچنین برای انجام تمرین تمرینات یوگا حتما لباس‌هایی که کشش و راحتی بیشتری دارند، بپوشید. لباس‌های شما نباید باعث ایجاد محدودیت در تمرین‌ها شود؛ چراکه بسیاری از حرکات یوگا نیاز به خم شدن به جلو و دراز کشیدن دارند.

کلاسی ثبت نام کنید که کل بخش‌ های یوگا را ارائه کند

تنفس، مراقبه و حرکت از جمله ضروری‌ترین بخش‌های یوگا هستند. هریک از این موارد مزایا فراوانی را برای سلامت جسمی و روحی به همراه خواهند داشت. برخی کلاس‌ها صرفا بر روی یکی از این موارد تمرکز دارند؛ درحالی‌که هرکدام از آنها در کنار یکدیگر می‌توانند به پیشرفت روانی، حافظه بهتر، تمرکز و برخی مزایا جسمی کمک کنند.

10 دقیقه زودتر از زمان مقرر در کلاس یوگا حاضر شوید

برای بهره‌مندی کامل از ورزش یوگا و آمادگی در حین انجام تمرینات این ورزش، چند دقیقه زودتر از ساعت تعیین شده در کلاس حاضر شوید. همچنین اگر مبتلا به بیماری خاصی هستید یا جراحاتی در بدن خود دارید، حتما استاد یوگا را از این موضوع مطلع سازید؛ چراکه اساتید یوگا با اطلاع از محدودیت‌های شما بهتر می‌توانند آموزص‌های لازم را ارائه دهند.

آموزش یوگا برای سالمندان با تمرینات کوتاه اما روزانه

با توجه به اینکه حتی مقدار کمی تمرین می‌تواند تغییری بی‌ نظیر را در شما به همراه داشته باشد، حتما سعی کنید روزانه 10 الی 20 دقیقه را برای تمرینات خود اختصاص دهید. تا حد امکان به صورت روزانه حداقل چند حرکت ساده‌ای را انجام دهید؛ اما اگر زمان بیشتری دارید می‌توانید کلاس‌های طولانی به همراه تمرینات پیچیده‌تر را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که انجام تمرینات یوگا به صورت منظم می‌تواند تغییری بی‌نظیر در شما ایجاد کند.

علاوه بر تمرینات چالش برانگیز، تمرینات و حرکات آسان را نیز انجام دهید

در کنار انجام تمرینات سخت و پیچیده، حتما حرکات آسان را نیز در برنامه ورزشی روزانه خود قرار دهید. انواع تمرینات و حرکات یوگا می‌توانند باعث نشاط و شادابی شما در طول روز شوند.

سخن پایانی

در دوران سالمندی فرد زمان بیشتری را برای پرداختن به اوقات فراغت خود دارد. در این زمینه یوگا به عنوان یکی از جذاب‌ترین ورزش‌ها شناخته می‌شود که سالمندان می‌توانند برای جلوگیری از بیماری‌هایی که در دوران سالمندی به سراغ آن‌ها می‌آید، از آن بهره بگیرند. یوگا علاوه‌بر تقویت استخوان‌ها، ماهیچه‌ها و مفاصل در بهبود تمرکز و خودآگاهی فرد موثر است. یوگا همچنین باعث کاهش استرس و اضطراب و احساس جوانی در قلب، ذهن و بدن سالمندان خواهد شد. امیدواریم مقاله آموزش یوگا برای سالمندان برای شما مفید بوده. لطفا پیشنهادات و نظرات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

مقاله پیشنهادی: فواید ورزش یوگا برای بانوان

سوالات متداول

1- مزایا آموزش یوگا برای سالمندان چیست؟

بهبود انعطاف‌پذیری و سلامت مفاصل، بهبود تنفس، کاهش فشار خون و کاهش اضطراب از جمله مهم‌ترین مزایا انجام یوگا برای سالمندان محسوب می‌شود.

2- کدام حرکات یوگا برای سالمندان مناسب هستند؟

حرکت کوه، حرکت درخت، سگ سر پایین، مجسمه ابوالهل و سگ پرنده ازجمله حرکات مناسب برای سالمندان محسوب می‌شوند.

3- بهترین نوع یوگا برای سالمندان چیست؟

بهترین نوع یوگا برای سالمندان به سن، سطح آمادگی جسمانی و توانایی بدن وابسته است؛ اما اگر به تازگی تصمیم به انجام این ورزش گرفته‌اید، بهتر است یوگا را با تمرینات سبک آن شروع کنید.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *