فواید یوگا برای کودکان و نوجوانان

در میان رشته‌های ورزشی مختلف، یوگا یکی از بهترین گزینه‌ها برای کودکان و نوجوانان محسوب می‌شود؛ چراکه ورزشی بسیار جذاب، آرامش‌دهنده، کم‌هزینه و شامل طیف وسیعی از حرکات متنوع است. از فواید یوگا برای کودکان و نوجوانان این است که کودکان با انجام این ورزش به‌مرور زمان فرامی‌گیرند که چگونه حرکات مختلف را با هماهنگی کامل انجام دهند و بین جسم و ذهن خود تعادل لازم را برقرار کنند. اگر می‌خواهید فرزندتان سلامت روحی و ذهنی خود را حفظ کند، پیشنهاد می‌کنیم او را در سنین پایین در کلاس‌های یوگا ثبت‌نام کنید؛ چراکه این ورزش برای کودکتان تمرکز و سلامت ذهن را به ارمغان می‌آورد. علاوه‌بر این موارد قدرت، انعطاف‌پذیری و استقامت بدنی کودک شما به شکل قلبل توجهی افزایش می‌یابد. به‌همین دلیل در طی سال‌های اخیر والدین بیش‌ از گذشته کودکان خود را به سمت یادگیری یوگا تشویق می‌کنند.

در این مطلب از مباحث آموزش یوگا قصد داریم به بررسی جامع فواید و ضرورت انجام یوگا برای کودکان و نوجوانان بپردازیم. اگر شما نیز می‌خواهید که فرزند عزیزتان این ورزش را به‌طور کامل بیاموزد؛ اما از فواید آن اطلاعی ندارید، تا انتها این مقاله با ما همراه باشید.

کودک در ورزش یوگا با دیگران رقابت نمی کند

یکی از فواید یوگا برای کودکان و نوجوانان، رشد فکری و شخصیتی آن‌ها محسوب می‌شود. در این ورزش هیچ رقابتی بین ورزشکاران وجود نداشته و زمانی‌که کودک یا نوجوانتان وارد این حیطه شود، بدون رقابت تنها به تعالی جسم خود فکر می‌کند. در حقیقت یوگا به کودکان می‌آموزد که بدن هر شخص متفاوت بوده و بدن‌های مختلف توانایی انجام کارهای متفاوت را دارند. بنابراین هیچ‌کس در یوگا بهتر یا بدتر از دیگری نخواهد بود. در ورزش یوگا همین‌که کودک یا نوجوان به رضایت درونی برسد، در حقیقت به پیروزی دست یافته و از سوی دیگر با ایجاد احساس رضایت درونی، کودک میل و اشتیاق بیشتری برای ادامه این ورزش پیدا می‌کند.

ورزش یوگا برای کودکان

یوگا به افزایش حس اعتماد به‌ نفس کودک کمک می کند

یکی از مزایا اصلی و بسیار مهمی که یوگا برای کودکان به همراه دارد، این است که کودک با انجام حرکات یوگا به‌صورت روتین می‌تواند میان ذهن و جسم خود یک ارتباط خوب و متعادل ایجاد کند. همین امر باعث بالا رفتن حس انعطاف اعتمادبه‌نفس کودک خواهد شد. در حقیقت زمانی‌که کودک بین ذهن و جسم خود ارتباط برقرار می‌کند، تصور دارد که یک کار بسیار مفید و موثر انجام داده و همین فکر می‌تواند حس اعتماد به‌ نفس او را افزایش دهد. یوگا می‌تواند به نوجوانان تمرینات منظمی در مورد دوست داشتن خود بدهد و باعث ساخت تصویر مثبت از خود و ایجاد اعتماد به‌ نفس شود. همین‌طور توجه داشته باشید که یوگا در شناخت هویت و بدن نیز به نوجوانان کمک موثری می‌کند. توصیه می کنیم مقاله چرا ورزش یوگا زندگی را تغییر می دهد؟ را هم در کنار این مقاله مطالعه نمایید.

باعث کنترل استرس کودکان می‌ شود

یوگا در کودکان و نوجوانان به کنترل استرس کمک می‌کند. معمولا کودکانی که به‌طور منظم ورزش را انجام می‌دهند، کنترل بیشتری بر روی احساساتشان دارند. همچنین به آن‌ها استرس کمتری در مقایسه با همسالان وارد می‌شود. در انواع حرکات و آساناهای یوگا، کودکان و نوجوانان باید بتوانند که چند دقیقه بدن خود را بدون حرکت نگه دارند. در حقیقت با این وضعیت‌ها، آن‌ها فرامی‌گیرند که رفتارشان را به‌راحتی کنترل کنند و درنتیجه از آرامش بیشتری برخوردار هستند. یوگا به نوجوانان کمک می‌کند تا زمانی را به خود اختصاص دهند و مکانیسم‌های قدرتمندی را برای مقابله با استرس و اضطراب فرا بگیرند. تنفس منظم هنگام انجام تمرینات یوگا باعث کاهش استرس و کنترل احساسات در کودکان می‌شود.

فواید یوگا برای کودکان

یوگا به تقویت روح و روان کودکان و نوجوانان کمک می‌ کند

انواع وضعیت‌ها و حرکات یوگا برای کودکان موثر و کارآمد هستند. کودکانی که به‌طور منظم یوگا تمرین می‌کنند، از ساختار بدنی سالم و قدرتمند برخوردار خواهند بود. درواقع این حرکات می‌توانند کودکان و نوجوانان را از بسیاری از مشکلات روحی و روانی دور کنند و سلامت روانی آن‌ها را تضمین نمایند. اگر کودک یا نوجوانتان دچار استرس و تنش‌های روانی است، با انجام حرکات یوگا به‌مرور مشکلات ذهنی او کاهش می‌یابد. همچنین این ورزش برای کودکان بیش‌فعال نیز می‌تواند بسیار موثر باشد؛ چراکه حرکات یوگا به‌طور مستقیم روی ذهن آن‌ها تاثیر می‌گذارد. با تمرینات منظم و صحیح یوگا، کودکان و نوجوانان بهتر می‌توانند نگرانی و احساسات خود را کنترل کنند و به‌طورکلی عزت‌نفس آن‌ها بهبود می‌یابد.

از فواید یوگا برای کودکان و نوجوانان؛ بهبود تمرکز

یکی از موارد نگران‌کننده برای والدین، عدم تمرکز فرزندان‌شان است. کودکانی که اختلال کمبود توجه مبتلا هستند، لازم است که حتما حرکات یوگا را به‌منظور افزایش تمرکز انجام دهند. همچنین این ورزش می‌تواند اختلالات رفتاری کودکان را کاهش دهد و باعث کاهش تاثیرات منفی بیش‌فعالی در آن‌ها گردد. یوگا به نوجوانان کمک می‌کند تا تمرکز خود را بهبود بخشند و دامنه توجه خود را افزایش دهند. همین امر می‌تواند به حل مشکلات نوجوانان در کلاس‌های طولانی درس نیز کمک کند.

از فواید یوگا برای کودکان و نوجوانان؛ یوگا سلامت جسمانی

سلامت جسمانی و برخورداری از بدنی متناسب برای تمام افراد در هر سنی جزو دغدغه‌های اصلی محسوب می‌شود؛ اما در دوران نوجوانی ظاهر اهمیت زیادی می‌یابد. این موضوع فشار روانی و استرس فراوانی را بر روی نوجوانان به‌همراه خواهد داشت. یوگا به نوجوانان کمک می‌کند تا آمادگی فیزیکی خود را بدون تمرکز بر وضعیت ظاهری بهبود ببخشند. همچنین یوگا مزایا شگفت انگیزی را برای نوجوانان در سن رشد به همراه دارد. ازجمله فواید یوگا برای کودکان و نوجوانان می‌توان به بهبود وضعیت بدنی، سلامت ستون فقرات، تعادل، انعطاف‌پذیری و قدرت و هماهنگی بدن اشاره نمود.

از فواید یوگا برای کودکان و نوجوانان؛ یوگا سلامت جسمانی

سخن پایانی

با توجه به مطالب بیان‌شده، ورزش یوگا می‌تواند اثرات فوق‌العاده‌ای بر جسم و روح کودکان و نوجوانان بگذارد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم به‌عنوان والدین، کودکان و نوجوانان خود را در سنین پایین‌تر با آموزش‌های یوگا و حرکات آن آشنا کنید تا نتیجه این ورزش مفید در زندگی فرزندتان نمود هرچه بیشتری پیدا کند. فواید یوگا برای کودکان و نوجوانان به موارد گفته‌شده ختم نشده و مزایا بسیاری را برای فرزندان دلبند شما به‌همراه خواهد داشت. بنابراین توصیه می‌کنیم با آموزش یوگا به کودکان و نوجوانان خود به بهبود هرچه بهتر سلامت جسمی و روانی کودک خود کمک کنید.

سوالات متداول

1- کدام حرکات یوگا برای کودکان و نوجوانان مناسب است؟

حرکت پروانه، حرکت درخت، حرکت مار کبرا، حرکت گربه و… ازجمله وضعیت‌های مناسب یوگا برای کودکان و نوجوانان محسوب می‌شوند.

2- کودکان و نوجوانان از چه رده سنی می‌توانند ورزش یوگا را آغاز کنند؟

والدینی که قصد دارند کودک خود را برای ورزش یوگا آماده سازند، می‌توانند فرزندشان را پس‌ از سن 4 سالگی به این رشته بفرستند.

3- آیا تمرینات یوگا برای کودکان مضر است؟

درصورتی‌که حرکات مختلف یوگا توسط کودکان به‌درستی، طبق اصول و زیر نظر مربی انجام شود، اثرات مثبت زیادی را برای کودکتان به‌همراه خواهد داشت. در غیر این صورت انجام حرکت اشتباه مضرات زیادی برای کودک دارد.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *