چرا ورزش یوگا زندگی را تغییر می دهد

در دنیای امروز یوگا دیگر برای کسی ناشناخته نبوده و بسیاری از افراد به‌طور دقیق اهمیت انجام یوگا را می‌دانند. یوگا از آن دسته ورزش هایی بوده که برای انجام آن بدون تردید نیاز به تمرین و تکرار منظم است تا این ورزش را به‌خوبی فرا بگیرید و از ریز و درشت آن آگاه شوید. قطعا اگر درباره ویژگی‌ها و نحوه عملکرد ورزش یوگا بیشتر بدانید، نوع نگرش شما به‌طور کامل تغییر خواهد کرد. این ورزش قوه پایداری و تعادل را در ذهن و بدن تقویت کرده و کانالی برای ارتباط قوی‌تر جسم و روح است. همین ویژگی سبب افزایش روزانه یوگی‌ها در سراسر دنیا شده‌ است؛ اما ممکن است برای شما نیز سوال باشد که چرا ورزش یوگا زندگی را تغییر می دهد؟ در این مقاله از مباحث آموزش یوگا قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

تاثیرات یوگا بر ذهن و روح

همان‌طورکه می‌دانید ما آدم‌ها فقط جسم نیستیم و تنها خواسته ما مربوط به مادیات نمی‌شود؛ بلکه در بسیاری از موارد به‌دنبال یک آرامش دلپذیر در زندگی هستیم که از طریق آرامش روحی و صلح درونی کسب می‌شود. یوگا نیز ورزشی بوده که چنین تجربه‌ای را در اختیار افراد قرار می‌دهد؛ اما یوگا را باید مانند هر ورزش دیگری با تکرار و به‌مرور فرا بگیرید. در ادامه به معرفی اهداف و کاربردهای یوگا که باعث تغییر زندگی می‌شوند، خواهیم پرداخت.

  • یوگا روشی برای نظاره کردن دقیق درون شما است. درحقیقت این ورزش نوعی خودشناسی برای پی بردن به خود اصیل شما و آشنایی با آن است. یوگا راهی برای رشد وجود و عرضه کردن بخش‌هایی از خود است که هرگز با آن‌ها آگاهی نداشته‌اید.
  • یوگا به معنی کنترل اهداف ذهنی در طول روز است. طی شبانه‌روز افکار زیادی به ذهن شما وارد می‌شود که ممکن است استرس و اضطراب زیادی را برایتان به‌همراه داشته باشد. در حقیقت این دسته افراد مانع از ایجاد حس خوب در شما خواهند شد و انرژی روزانه‌تان را می‌گیرند؛ اما یوگا ورزشی است که به شما آموزش می‌دهد چطور این افکار را به عقب برانید و آرامش خود را در هر صورت حفظ کنید.
  • یوگا راهی برای تقویت شهود انسانی است. درحقیقت این ورزش باعث روشن و مشخص شدن احساسات و افکار آدمی می‌شود و به نمود آن‌ها کمک می‌کند. درحقیقت انسان پس‌ از انجام آساناهای یوگا عشقی عمیق‌تر به زندگی خود پیدا می‌کند که بی‌نظیر است.

آموزش یوگا

یوگا چگونه زندگی شما را تغییر می‌ دهد؟

امروز ورزش یوگا برای دستیابی فرد به دیدگاه مثبت‌تر درباره زندگی، بهبود تمرکز و کسب آرامش بیشتر طراحی‌ شده است. البته بسیاری از افراد معنویات و تمرکز یوگا را چندان در نظر نمی‌گیرند و تنها به انجام حرکات فیزیکی این ورزش می‌پردازند؛ اما به‌طورکلی یوگا باعث تغییرات اساسی در زندگی شما می‌شود. در ادامه تغییراتی که این ورزش بر ذهن و روح شما اعمال می‌کند را بررسی می‌کنیم.

یوگا ارتباط شما را با بدنتان بهبود می‌ بخشد

در حقیقت تمرینات یوگا و حرکات کششی براساس ایده حرکت بدن برای افزایش قدرت و دوام طراحی شده‌اند. بنابراین انجام منظم این ورزش به شما کمک می‌کند تا با بدن خود هماهنگ‌تر شوید و نقاط ضعف و قوت خود را بهتر بدانید. با انجام این ورزش متوجه می‌شوید که کدام قسمت از بدنتان نیاز به تمرین بیشتری دارد. البته در بسیاری از مواقع ممکن است انجام وضعیت خاصی برای بدن دشوار باشد. بااین‌حال این ورزش مزایا مخصوص به خود را دارد و باعث بهبود وضعیت فیزیکی در قسمت‌های ضعیف بدن می‌شود.

یوگا به ایجاد آرامش و کاهش استرس کمک می‌ کند

یکی دیگر از تغییراتی که ورزش یوگا در زندگی ایجاد می‌کند، کسب آرامش و کاهش استرس فرد است. درحقیقت انباشته شدن استرس می‌تواند تمرکز، ریلکس شدن و خوابیدن را برای شما دشوار کند؛ چراکه سیستم عصبی دائما در حال فعالیت است. تمرینات تنفسی در طول ورزش یوگا انجام می‌دهید، می‌توانند به کاهش ضربان قلب کمک موثری کنند و باعث آرام‌تر شدن سیستم عصبی شوند. همین امر به افزایش تمرکز و خواب بهتر نیز کمک می‌کند.

چرا ورزش یوگا زندگی را تغییر می دهد

یوگا باعث بهبود غیرارادی نحوه نفس کشیدن می‌ شود

بخش بزرگی از یوگا را تمرینات تنفسی یا پرانایاما تشکیل می‌دهد که در حین انجام حرکات یوگا و در ادامه به‌تنهایی توسط یوگی انجام می‌شوند. انواع آساناهای یوگا روش تنفس متمرکزتری را در فرد ایجاد می‌نمایند. کمک به تکنیک تنفس به‌طورکلی برای مدیریت استرس موثر بوده و احساس بهتری را در شما ایجاد می‌کند. همچنین اگر فردی مبتلا به آسم باشد، تمرینات یوگا برای او بسیار مفید خواهد بود؛ زیرا به بازکردن ریه‌های فرد مبتلا به این بیماری کمک خواهد کرد.

یوگا قدرت جسمی و ذهنی شما را توسعه می‌ دهد

یوگا به شما کمک می‌کند تا قدرت جسمی و ذهنی خود را به شکل باورنکردنی بهبود ببخشید. هدف کلی این ورزش این است که قدرت بدنی شما بیشتر شود تا بتوانید مدت زمان بیشتری را در حالت مدیتیشن بنشینید. در حقیقت حرکات کششی موجود در این ورزش تضمین می‌کنند که قدرت بدنی زیادی را به‌دست خواهید آورد. تمرین تنفسی نیز ظرفیت ریه‌های شما را افزایش داده و کشش‌ها می‌توانند قدرت عضلاتتان را افزایش دهند.

سخن پایانی

امروزه زندگی اغلب افراد سراسر استرس و تنش است. درنتیجه برای لذت بردن از زندگی و دوری از اضطراب و نگرانی به ابزاری برای کاهش استرس و کسب آرامش نیاز خواهید داشت. یوگا به‌عنوان بهترین ابزار برای رسیدن به آرامش و کنترل استرس شناخته شده که باعث تغییر زندگی می‌شود. درنتیجه شما می‌توانید در روابط شخصی و شغلی خود موفق‌تر عمل کنید و احساس رضایت بیشتری از زندگی خود داشته باشید. بنابراین توصیه می‌کنیم از همین امروز ورزش یوگا را آغاز کرده تا قدمی برای تغییر در زندگی خود بردارید. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را درباره مقاله چرا ورزش یوگا زندگی را تغییر می دهد؟ با ما در میان بگذارید. توصیه می کنیم مقاله انواع وضعیت های یوگا را هم در کنار این مقاله مطالعه نمایید.

سوالات متداول

1- انجام یوگا چگونه باعث تغییر زندگی می‌شود؟

با انجام تمرینات یوگا شما به جسم و روح خود آموزش می‌دهید که چگونه به ماهیت خود آگاهی یابند. همچنین این ورزش با رشد توانایی‌هایی همچون آگاهی، درک و خود تنظیمی باعث ایجاد تغییر در زندگی شما خواهد شد.

2- یوگا چه فوایدی را برایبدن و ذهن به همراه دارد؟

یوگا با اتحاد روح و جسم باعث بهبود بسیاری از مشکلات جسمی و روحی نظیر کاهش استرس، کم کردن تورم، بهبود سلامت قلب، بهبود کیفیت زندگی، کاهش دردهای مزمن، بهبود کیفیت خواب کاهش، رفع دردهای میگرنی، بهبود تنفس و… می‌شود.

3- انجام یوگا چه تاثیری دارد؟

ورزش یوگا ارتباط شما را بدنتان بهبود می‌بخشد و باعث بهبود کیفیت خواب می‌شود. به‌طورکلی این ورزش وضعیت تنفسی، فیزیکی و روانی شما را به شکل قابل‌توجهی بهتر می‌کند.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *