تاثیر یوگا بر انعطاف پذیری بدن

ورزش یوگا مزایا فراوانی را برای تناسب اندام دارد. یکی از این فواید افزایش انعطاف‌پذیری بدن است. بهبود انعطاف‌پذیری تاثیر بسیار قابل‌توجهی بر تناسب اندام دارد. با انعطاف پذیرتر شدن بدن فعالیت‌های روزمره بهبود یافته و آمادگی جسمانی شما به‌منظور انجام تمرینات پیچیده افزایش پیدا می‌کند. بسیاری از افراد برای بهبود انعطاف‌پذیری بدن ورزش یوگا را انتخاب می‌کنند. با توجه به اینکه انعطاف‌پذیری بخش مهمی از سلامت جسمانی محسوب می‌شود، با انجام منظم ورزش یوگا در شدت‌های مختلف می‌توانید به‌مرور انعطاف‌پذیری بدن خود را افزایش دهید. اگر می‌خواهید با تاثیر یوگا بر انعطاف پذیری بدن بیشتر آشنا شوید تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

مفهوم انعطاف پذیری بدن و دلایل اهمیت آن

انعطاف‌پذیری به‌معنا توانایی حرکت عضلات و مفاصل به واسطه دامنه حرکتی کامل است. اغلب نوزادان با انعطاف‌پذیری بسیار بالا متولد می‌شوند؛ اما بسیاری از آن‌ها به‌مرور و به‌دلیل عدم فعالیت بدنی انعطاف خود را از دست می‌دهند. امروزه زندگی مدرن و بدون تحرک علاوه براینکه باعث خشکی و غیرمنعطف شدن عضلات و مفاصل می‌شود، بدن را در معرض انواع آسیب‌ها قرار می‌دهد. با کاهش انعطاف‌پذیری بافت‌های عضلانی به یکدیگر چسبیده و با ایجاد اتصالات سلول، مانع از تحرک مستقل بافت‌های موازی می‌شوند. فیبرهای ارتجاعی نیز با بافت هم‌بند کلاژنی پیوند یافته و مقاوم می‌شوند؛ اما شما باید با حرکات کششی این روند را متوقف کنید. به‌طورکلی ورزش‌های کششی همچون یوگا پیوندهای سلولی ایجاد شده در بافت‌ها را از یکدیگر جدا می‌کند. درنتیجه باعث بهبود انعطاف‌پذیری بدن خواهد شد.

یوگا و انعطاف پذیری

انعطاف‌پذیری یکی از مولفه‌های اساسی سلامتی جسمانی محسوب می‌شود و عدم برخورداری از آن به مناطق آسیب‌پذیر همچون مفاصل فشار وارد می‌کند. برای دستیابی به انعطاف‌پذیری انجام حرکات کششی امری با اهمیت است. تمرینات کششی با کاهش فشار، استرس را از بین می‌برد. زمانی‌که تنش جسمی کاهش پیدا کند، تنش روحی نیز کم‌تر می‌شود. بنابراین یوگا در کاهش استرس، افزایش سلامت جسمانی، شادابی و خواب بهتر موثر است. دستیابی به انعطاف‌پذیری طیف وسیعی از مزایا جسمی را برای افراد به‌همراه دارد و به‌طورکلی بر سلامت کلی بدن تاثیر مثبت خواهد داشت‌. از دیگر مزایا انعطاف‌پذیری می‌توان به موارد زیر این اشاره نمود.

 • گردش خون بهتر
 • بهبود وضعیت تعادل
 • درد کم‌تر
 • کاهش آسیب‌های وارد شده
 • ایجاد ذهنیت مثبت
 • قدرت بدنی بیشتر
 • بهبود عملکرد بدنی

چگونگی تاثیر یوگا بر انعطاف پذیری بدن

اغلب افراد، یوگا را به‌عنوان ورزش اصلی برای افزایش انعطاف‌پذیری و تحرک انتخاب می‌کنند‌. درواقع دلیل اصلی شروع یوگا برای این دسته از افراد کسب انعطاف‌پذیری بیشتر است. طبق تحقیقات انجام‌شده یوگا بدون توجه به جنسیت و سن، کشش بالایی به بدن وارد نموده که می‌تواند باعث بهبود سلامت کلی بدن و افزایش قابل‌توجه انعطاف‌پذیری شود. افرادی که به انجام تمرینات یوگا می‌پردازند، انعطاف‌پذیری بیشتری در نواحی مچ پا، ستون فقرات، کمر و پشت ران در مقایسه با دیگر افراد دارند. همچنین قدرت و استقامت عضلات در این دسته از افراد افزایش پیدا می‌کند. درواقع یوگا در تقویت انعطاف‌پذیری بدن بیشتر از دیگر ورزش‌ها موثر خواهد بود.

این ورزش انتخابی مناسب برای تقویت تمام عضلات بدن است. در حقیقت یوگا به ماهیچه‌ها این امکان را می‌دهد تا ریلکس و آزاد شوند. بنابراین اگر می‌خواهید به انعطاف‌پذیری مناسبی دست پیدا کنید، تمرینات منظم یوگا یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش تحرک در عضلات و مفاصل محسوب می‌شود.

مهم ترین حرکات یوگا برای بهبود انعطاف پذیری

نقطه آغاز در بهبود انعطاف‌پذیری بدن، تمرکز بر یک گروه مفصلی و عضلانی است که احتمالا دامنه حرکتی آن‌ها تا حد زیادی غیرمنعطف باشد. بنابراین هنگام انجام یوگا باید صبور باشید.‌ همچنین بهتر است بدانید که برای تاثیر حرکات کششی در انعطاف‌پذیری کلی بدن باید زمان لازم را در اختیار بدنتان قرار دهید. حین انجام حرکات یوگا باید هرکدام از آن‌ها را حدود 5 تنفس نگه دارید تا عضلات به‌مرور رشد کنند. برخی از مهم‌ترین حرکات یوگا برای بهبود انعطاف‌پذیری شامل موارد زیر است.

 • سوریانا ماسکار
 • مالاسانا
 • سوپتا پادانگشتاسانا
 • تریکون آسانا
 • پارشو اوتان آسانا
 • آردها ماتسی‌اندر‌آسانا
 • گموک آسانا
 • آدوموکا شوان‌ آسانا

 را شرح دهید. اگر تصویر کاملا تزئینی است، این را خالی رها نمایید.

فواید انجام یوگا برای بهبود انعطاف پذیری بدن

بهبود انعطاف‌پذیری بدن مزایا متعددی را برای شما به‌همراه دارد و تاثیر قابل‌توجهی بر سلامت کلی شما خواهد داشت. در ادامه به بررسی دیگر فواید انجام یوگا برای بهبود انعطاف‌پذیری بدن خواهیم پرداخت.

احساس آرامش از تاثیر یوگا بر انعطاف پذیری بدن

فواید یوگا تنها جنبه‌های بدن شما را در بر ندارد؛ بلکه فوایدی هم برای ذهن و روان شما خواهد داشت. اجرای منظم تمرینات یوگا علاوه‌بر اینکه تمام گرفتگی‌ها و انقباضات را باز می‌کند، باعث ایجاد احساس آرامش خواهد شد. زمانی‌که بدن احساس بهتری داشته باشد، ذهن و فکر نیز آرام‌تر خواهد بود.

صدمات کمتر

هنگامی که بدن قدرت و انعطاف کافی را داشته باشد، توان لازم برای تحمل فشارهای جسمی را دارد. انعطاف‌پذیری بدن، تعادل عضلانی را افزایش داده و احتمال آسیب دیدگی حین فعالیت بدنی را کاهش می دهد.

قدرت بیشتر

انعطاف‌پذیری بیشتر باعث بهبود قدرت عضلات می‌شود. توجه داشته باشید با وجود تمرینات انعطافی مختلف، قدرت عضلات نیز بهتر خواهد شد. توصیه می‌کنیم در کنار انجام یوگا، بدن خود را از طریق تمرینات مقاومتی و قدرتی نیز تقویت کنید تا عضلات به‌اندازه کافی قوی شوند.

کاهش درد و گرفتگی بدن از تاثیر یوگا بر انعطاف پذیری بدن

زمانی‌که روی نرم کردن عضلات و انعطاف‌پذیری بدن خود کار کنید، بدن احساس بهتری خواهد داشت. اگر ماهیچه‌ها سفت و منقبض نباشند، درد و گرفتگی نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

بهبود وضعیت بدنی

زمانی‌که روی افزایش انعطاف‌پذیری عضلات تمرکز کنید، وضعیت کمر، گردن و به‌طورکلی بدن شما در حالت صحیحی قرار می‌گیرد. تمرینات یوگا به شما این امکان را می‌دهد تا ستون فقرات در راستای مناسب خود قرار گیرد و هرگونه افتادگی یا آسیب اصلاح شود. منعطف شدن عضلات و مفاصل، افزایش دامنه حرکت را به‌همراه دارد و نشستن، ایستادن و هر حرکتی را آسان‌تر می‌کند.

بهبود عملکرد ورزشی از تاثیر یوگا بر انعطاف پذیری بدن

زمانی‌که انعطاف‌پذیری افزایش یابد، دامنه حرکتی عضلات و مفاصل نیز بهبود پیدا خواهد کرد. با بهبود این مورد توانایی مفاصل به‌منظور تحمل فشار بیشتر شده و آسیب‌دیدگی حین تمرینات ورزشی کاهش می‌یابد. درنتیجه به‌طورکلی عملکرد ورزشی شما بهبود خواهد یافت. اغلب دلیل اصلی بهبود عملکرد ورزشی، کارکردن موثر عضلات محسوب می‌شود.

سخن پایانی

یوگا یک ورزش فوق‌العاده برای تقویت سلامت جسم و ذهن شناخته می‌شود. تمرینات یوگا برای تقویت انعطاف‌پذیری بسیار ایده‌آل بوده و یکی از ایمن‌ترین روش‌های افزایش تدریجی انعطاف‌پذیری محسوب می‌شود. انعطاف‌پذیری و توانایی حرکت آسان یکی از مهم‌ترین جنبه‌های سلامت جسمی محسوب می‌شود. گاهی اوقات افزایش سن، عدم تحرک، استرس و وضعیت بدنی نامناسب باعث سفت شدن عضلات و کاهش دامنه حرکتی می‌شود؛ اما با استفاده از یوگا بدنی منعطف با دامنه حرکتی بالا خواهید داشت که کمتر در خطر آسیب‌دیدگی قرار گرفته و قوی و عضلانی است. حرکات کششی یوگا به‌مرور گرفتگی‌های عضلانی شما را برطرف می‌کند و از بروز انواع بیماری‌های قلبی و عروقی جلوگیری خواهد نمود.

در این بخش به بررسی تاثیر یوگا بر انعطاف پذیری بدن پرداختیم. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

1- کدام ورزش انعطاف‌پذیری بدن را تا حد زیادی افزایش می‌دهد؟

ورزش یوگا بیشترین تاثیر را در افزایش انعطاف‌پذیری بدن دارد.

2- فواید یوگا برای بدن چیست؟

انجام حرکات یوگا باعث بهبود بیماری‌های مختلف همچون سرطان پروستات، روماتیسم مفصلی و سکته مغزی، انعطاف‌پذیری و تعادل، بهبود تنفس، قدرت عضلانی، سلامت قلب و محافظت در برابر آسیب می‌شود.

3- آیا یوگا بر افزایش انعطاف‌پذیری موثر است؟

یوگا با بهبود انعطاف‌پذیری تاثیر بسیاری در تناسب اندام دارد. همچنین این ورزش بر بهبود فعالیت‌های روزمره موثر بوده و آمادگی جسمانی را افزایش می‌دهد.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *