انواع اصلی یوگا

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات برای آغاز یوگا، انتخاب سبکی است که قصد ادامه آن را دارید. انتخاب میان گزینه‌های موجود باعث سردرگمی بسیاری از علاقه‌مندان به این ورزش شده‌ است. البته تقریبا تمام انواع یوگا از حرکات فیزیکی یکسانی استفاده می‌کنند؛ با این تفاوت که هریک از آن‌ها روی مورد خاصی تاکید دارند. برخی از انواع یوگا دارای قدمت چند هزارساله بوده و از زمان پیدایش بشر آموزه‌های یوگا به شکل‌های مختلفی وجود داشته‌اند. آشنایی با سبک‌های مختلف این ورزش یکی از واجبات هر هنرجوی فعال در این رشته محسوب می‌شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع اصلی یوگا بپردازیم. اگر علاقه‌مند به آشنایی با هریک از سبک‌های مختلف این ورزش هستید تا انتها مطلب ما را همراهی کنید.

معرفی انواع اصلی یوگا

در این بخش شما را با دسته بندی های اصلی یوگا آشنا خواهیم کرد که اساتید این حوزه آنها را نامگذاری کرده اند و توضیحات مختصری درباره هرکدام هم خواهیم داد.

هاتا یوگا از انواع اصلی یوگا

قدیمی‌ترین شکل یوگا، هاتا یوگا است که با نام یوگا حرکتی نیز شناخته می‌شود. هاتا یوگا متداول‌ترین سبک در یوگای مبتدی محسوب شده و شامل حرکات متعددی ازجمله تکنیک‌های تنفسی، حرکات بدنی و مراقبه است. انجام این حرکات باعث می‌شود که فرد ازنظر جسمانی سلامت بیشتری داشته باشد و به بعد معنوی نزدیک‌تر خواهد شد. اگر قصد شما از انجام یوگا، برخورداری از جسمی سالم و آرامش ذهنی است، توصیه می‌کنیم از میان انواع اصلی یوگا، هاتا را برگزینید. هاتا یوگا برای تمام افراد جامعه مناسب بوده و محدودیت سنی ندارد. بنابراین هر فرد می‌تواند به‌منظور حفظ جوانی، شادابی، افزایش سلامتی، بهبود  اعتماد به‌ نفس به انجام هاتا یوگا بپردازد. فواید انجام این سبک از یوگا شامل مدیریت استرس، کاهش افسردگی، خواب راحت‌تر و عمیق‌تر، سلامتی روحی و ذهنی و جلوگیری از پیری زودرس است.

آشتانگا یوگا

اگر به نظم ترتیب و انضباط علاقه دارید آشتانگا یوگا بهترین انتخاب برایتان خواهد بود. این سبک از یوگا یکی از انواع سنتی این ورزش بوده و مجموعه‌ای از چند حرکت پشت سرهم است که هرکدام پس‌ از دیگری انجام می‌شوند. این سبک از یوگا برای افرادی که به‌دنبال تغییر در شیوه زندگی خود هستند و می‌خواهند کمی نظم و انضباط به برنامه روزانه خود اضافه کنند، توصیه می‌شود. آشتانگا یوگا به‌دلیل فشرده شدن عضلات شکم و برخورداری از حرکات دیگر برای دستگاه گوارش مناسب خواهد بود. همچنین این نوع از یوگا باعث بهبودی پوست، انعطاف‌پذیری مفاصل و کاهش سفتی عضلات می‌شود.

آشتانگا یوگا موجب حرارت درونی شدیدی شده که درنهایت موجب تعریق سم‌زدایانه اعضای اصلی بدن و ماهیچه‌ها می‌شود. درنتیجه برای فرد گردش خونی پیشرفته، بدنی سبک و قوی، انعطاف و قدرت بالا و ذهنی آرام را به‌همراه دارد. توجه داشته باشید که آشتانگا یوگا یکی از انواع یوگا حرفه‌ای محسوب شده و برای مبتدیان این ورزش توصیه نمی‌شود. امروز آشتانگا یوگا طرفداران زیادی را در غرب داشته و باعث منعطف شدن، افزایش توانایی و قدرتمندی بدن خواهد شد.

وینیاسا یوگا یکی از انواع اصلی یوگا

یکی از رایج‌ترین انواع سبک‌های یوگا، وینیاسا است. وینیاسا یکی از انواع اصلی یوگا بوده که شامل حرکات متعددی همچون سلام بر خورشید است و در آن هر حرکت منطبق بر تنفس خواهد بود. در این سبک از یوگا نحوه تنفس هنگام حرکت آموزش داده می‌شود که برای سلامت و قدرت استخوان‌ها و عضلات بسیار ارزشمند است. وینیاسا یوگا به افراد می‌آموزد که در زمان حال باقی بمانند و درگیر گذشته و آینده نباشند. این سبک از یوگا تاثیر قابل‌توجهی در کاهش وزن، افزایش قدرت بدنی و انعطاف‌پذیری دارد.

شیواناندا یوگا

شیواناندا یوگا بر داشتن انگیزه برای زندگی بهتر و سالم‌تر تمرکز داشته و بر اصول تنفس درست، مراقبه، مثبت اندیشی، آرامش و رهاسازی عمیق، حفظ رژیم غذایی گیاه‌خواری، آساناهای مناسب و کلاسیک استوار است. این سبک از یوگا شامل چهار شاخه اصلی راجا یوگا، یانا یوگا، بهاکتی یوگا و کارما یوگا است که به‌طور مساوی در کلاس‌های شیواناندا یوگا آموزش داده می‌شوند. در این سبک از یوگا به ریتم تنفس حین انجام حرکات توجه زیادی می‌شود تا در پایان آن‌ها رهاسازی عمیق بطور کامل انجام شود. سبک شیواناندا یوگا به‌عنوان یکی از انواع اصلی یوگا اغلب بر تجربه‌هایی که از آگاهی و آرامش در وضعیت مختلف بدنی کسب می‌شود تمرکز دارد. حرکات اصلی شیواناندا یوگا شامل موارد زیر است

 • ایستادن روی شانه‌ها
 • ایستادن روی سر
 • مثلث
 • خم زانو
 • ماهی
 • کبری
 • ملخ
 • پیچ
 • کلاغ
 • گاوآهن
 • خم به زانو

یین یوگا

یین یوگا یکی از انواع اصلی یوگا بوده که ترکیبی از یوگا آهسته و مراقبه‌ای است و بر تداوم ارتباط بافت‌ها توجه دارد. وضعیت‌های این سبک از یوگا حالت پویا نداشته و تکمیل‌کننده یوگا یانگ است. در یین یوگا باید ماهیچه‌های خود را حین انجام تمرینات ریلکس کنید و اجازه دهید که نیروی جاذبه زمین بر شما اثر کند. تمرینات این یوگا به‌صورت آرام و کند انجام‌شده و معمولا هر وضعیت و آسانا حدود 5 دقیقه به طول می‌انجامد. درواقع یین یوگا در میان سبک‌های مدرن یوگا قرار گرفته و یکی از کم‌شدت‌ترین سبک‌های یوگا است. هدف از انجام این یوگا کاهش درد و ایجاد راحتی هرچه بیشتر طی انجام حرکات یوگا محسوب می‌شود.

بیکرام یوگا

بیکرام یوگا یکی از محبوب‌ترین انواع اصلی یوگا در غرب است. این نوع یوگا مجموعه‌ای از حرکاتی است که در یک اتاق بسیار گرم با دمای بین 35 الی 40 درجه انجام می‌شود. گرما محیط باعث آزاد شدن عضلات گرفته و تعریق بدن می‌شود که نوعی پاکسازی بشمار می‌آید. بهتر است بدانید که یوگای بیکرام از دیگر انواع یوگا متمایز بوده و تفاوت‌های بارزی دارد. افراد حین انجام حرکات بیکرام یوگا لباس‌های بسیار کمی می‌پوشند و معمولا این نوع یوگا به‌منظور کاهش وزن یا سم‌زدایی استفاده می‌شود. بیکرام یوگا تمرینات جامعی را به‌منظور تقویت عضله، استقامت عضلانی، انعطاف‌پذیری قلبی و عروقی و کاهش وزن در بر دارد. درواقع تنها سبک از یوگا که از محیط با دمای بالا استفاده می‌کند، بیکرام است.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی انواع اصلی یوگا پرداختیم. توجه داشته باشید که بهترین نوع یوگا برای شما سبکی خواهد بود که به شما کمک کند احساسات و عواطف درونی خود را به درستی درک کنید. بنابراین بهترین نوع یوگا برای هر فرد و در هر برهه زمانی کاملا متفاوت خواهد بود. یوگا یک ابزار شگفت‌انگیز محسوب شده که می‌توانید از آن به‌منظور جلوگیری از بیماری‌های جسمی و روحی و انواع آسیب‌دیدگی‌ها استفاده کنید. ورزش یوگا به شما این توانایی را می‌دهد تا از حداکثر انرژی موجود در بدن خود استفاده نمایید. اگر به‌دنبال راهی برای بهبود سلامت کلی خود هستید، یوگا بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

سوالات متداول

1- پرطرفدارترین سبک یوگا کدام است؟

هاتا یوگا پرطرفدارترین و محبوب‌ترین سبک یوگا است که تمام جنبه‌های سنتی یوگا همچون تنفس، آگاهی بدن و مدیتیشن را پوشش می‌دهد. این نوع یوگا برای افرادی که به‌تازگی این ورزش را شروع کرده‌اند، گزینه ایده‌آلی خواهد بود.

2- پیچیده‌ترین سبک یوگا کدام است؟

آشتانگا یوگا سخت‌ترین و پیچیده‌ترین سبک یوگا است؛ چراکه به صبر و انضباط زیادی نیاز دارد. اجرای برخی از حرکات این نوع یوگا بدون نظارت مربی برای افراد مبتدی ممکن است آسیب‌زننده باشد.

3- انواع اصلی یوگا چه فوایدی دارند؟

تحرک بهتر، خواب راحت‌تر، سلامت روان و سلامت جسم از جمله مهم‌ترین فواید انواع اصلی یوگا محسوب می‌شوند.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *