اصول یوگا در تعامل بین بدن، ذهن و روح

بسیاری از افراد آموزش یوگا را تنها ورزشی برای ایجاد تناسب اندام و برخورداری از مزایایی چون انعطاف بدن و ایجاد قدرت تعادل می‌دانند. درحالی‌که یوگا چیزی فراتر از تمرینات بدنی بوده و موجب تجربه احساساتی خوشایند و بی‌نظیر در خود واقعی می‌شود. یوگا به‌معنا وحدت، یکپارچگی و اتحاد میان جسم، ذهن و روح بوده و به شما کمک می‌کند تا از قید و بند مادیات بی‌ارزش رهایی یابید. هدف از تمرینات یوگا ایجاد اتحاد و تعادل در تمام لایه‌های زندگی است. به‌گونه‌ای که بدن، ذهن و روح در هماهنگی و تعامل با یکدیگر قرار گیرند. زمانی‌که یوگا بین بدن و ذهن تعادل برقرار کند، تعاملات شما در مواجهه با موقعیت‌های مختلف عمیق‌تر و آرام‌تر می‌شود و دنیا درونتان شروع به تغییر می‌نماید. به‌منظور آشنایی با اصول یوگا در تعامل بین بدن، ذهن و روح تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

برای ایجاد تعامل بین ذهن و بدن به انجام مراقبه بپردازید

به‌طورکلی یوگا و مراقبه تمرینی مکمل یکدیگر هستند که هدف هر دو ایجاد اتحاد در بدن، ذهن و روح است. مراقبه به شما کمک می‌کند تا از افکار ناآرام و مشوش دور شوید و به آگاهی کامل دست پیدا کنید. شما در هر زمان می‌توانید به انجام مراقبه بپردازید. تنها کافی است چشم‌هایتان را ببندید و بر جریان ورود و خروج هوا از ریه‌ها ناظر باشید. درصورتی‌که افکار منفی به ذهنتان خطور یافت، سریعا آن را از ذهن خود دور کنید و توجه‌تان را صرفا به تنفس‌های خود معطوف نمایید. یکی از مهم‌ترین اصول مراقبه این است که همیشه بدانید شما قصد خلاصی از افکار را ندارید و تنها به آن‌ها آگاه خواهید شد. با آگاهی کامل نسبت‌ به افکار، آن‌ها را از فضای ذهن خود خارج می‌کنید تا به آرامشی بی‌نظیر دست یابید. توصیه می‌کنیم روزانه چند دقیقه را به انجام مراقبه اختصاص دهید و به‌مرور این زمان را افزایش دهید.

یوگا

یوگا را وارد زندگی روزانه خود کنید

برای انجام یوگا یک برنامه منظم روزانه تنظیم کنید. انجام تمرینات روزانه یوگا به مدت 10 الی 20 دقیقه بسیار موثرتر از انجام تمرینات طولانی‌مدت به مدت 1 یا 2 روز در هفته است. اگر تاکنون به انجام یوگا نپرداخته‌اید، می‌توانید با یادگیری سبک‌های اولیه و پایه‌ای یوگا، نیازهای خود را برطرف کنید. درصورتی‌که می‌خواهید تمرینات یوگا را در منزل انجام دهید، یک مکان مناسب برای انجام آن برگزینید تا بتوانید به‌طور پیوسته انجام دهید و بین حرکات وقفه‌ای ایجاد نشود. در محلی ساکت و به‌دور از شلوغی و مزاحمت یوگا را آغاز کنید و تلفن همراهتان را خاموش نمایید.

از اصول یوگا در تعامل بین بدن، ذهن و روح اینکه شاهد آگاهی خود باشید

هرروز شاهد و ناظر بودن بر آگاهی از خود را تکرار و تمرین کنید. همواره توجه خودتان را بر شاهدی که در روحتان وجود دارد، معطوف کنید و سعی داشته باشید که با انجام کارهایی مانند گوش دادن به صدای امواج اقیانوس، تماشای طلوع زیبا خورشید و تماشا کردن چهره فردی که به او علاقه‌مند هستید، باعث ایجاد صلح و آرامش در خودتان شوید. هدف نهایی یوگا به‌منظور بیدارسازی معنویت، افزایش تعامل بین بدن و روح و کاهش استرس است. با انجام یوگا درنهایت به این دو هدف دست پیدا خواهد کرد و خود را در تمام سطوح پرورش می‌دهید. یوگا به شما کمک می‌کند تا نعمت‌هایی که درونتان وجود داشته؛ اما تاکنون به آن‌ها دست نیافته‌اید را کشف کنید.

قضاوت نکردن را تمرین کنید

برای‌ اینکه بین بدن و ذهن خود تعامل ایجاد کنید، باید عدم قضاوت کردن را همواره تمرین کنید. در شروع هر روز به خود بگویید که امروز هیچ‌چیز را مورد قضاوت قرار نمی‌دهم. در طول روز هر زمان که خود را درحال قضاوت کردن دیدید، این جمله را برای خود یادآوری کنید. به یاد داشته باشید که ریشه و پایه قضاوت، ترس است؛ اما درواقع روح حقیقی ما از آن مبرا بوده و روح همه انسان‌ها از یک حقیقت نشات می‌گیرد.

اصول یوگا در تعامل بین بدن، ذهن و روح

مهربانی و شفقت را در پیش بگیرید

روز خود را با حفظ متانت و آرامش شروع کنید. در زمان‌های بروز تنش هموار توجه خود را بر روی تنفس‌هایتان متمرکز و آگاهی را در قلبتان حفظ نمایید. معمولا افرادی که به‌طور منظم یوگا انجام می‌دهند، می‌توانند احساس عشق و مهربانی را به دیگران نیز منتقل کنند. درنهایت توصیه می‌کنیم گوش ‌به ‌زنگ مواقعی باشید که حادثه یا اتفاقی می‌تواند زمینه‌ساز بروز تنش و به‌هم خوردن آرامش‌تان شود.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی اصول یوگا در تعامل بین بدن، ذهن و روح پرداختیم. حال که با برخی از مهم‌ترین این اصول آشنا شدید، توصیه می‌کنیم با انجام منظم تمرینات یوگا به‌صورت روزانه اتحاد و هماهنگی را بین بدن و روح خود ایجاد نمایید تا دنیا درونتان شروع به تغییر و در دنیای بیرون نیز نمود پیدا کند.

مقاله پیشنهادی: 6 روش تمرین برای حرکت پلانک

سوالات متداول

1- یوگا با ایجاد تعامل بین بدن و روح چه فوایدی را به‌ همراه دارد؟

یوگا باعث افزایش انعطاف‌پذیری، تقویت عضلات، کاهش احتمال افسردگی، احساس رضایت و خوشحالی بیشتر، ایجاد زندگی سالم، افزایش تمرکز و آرامش جسم و افزایش اعتمادبه‌نفس می‌شود.

2- کدام حرکات تعامل بین بدن و روح را افزایش می‌دهند؟

حرکت لانگ، کودک شاد، کبوتر، اسکات، صورت گاو و جنگجوی دوم ازجمله حرکاتی هستند که باعث افزایش تعامل بین بدن، ذهن و روح می‌شوند.

3- هدف از انجام تمرینات یوگا چیست؟

هدف از تمرینات یوگا ایجاد تعامل بین بدن، ذهن و روح بوده که به واسطه این تمرینات آگاهی در شما توسعه پیدا می‌کند و قادر به درک فراوانی خواهید بود.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *