حرکت یوگا برای افزایش قد

امروزه بشر راهکارهای متنوعی برای افزایش قد ارائه نموده است؛ اما مسیرهای پیشنهادی برای بلندتر بودن در هر سنی تفاوت‌های مخصوص به خود را دارد. در کودکی و زمانی‌که صفحات استخوان هنوز باز هستند، راهکارهای بسیار بیشتری وجود دارد که فرد می‌تواند با استفاده از آن‌ها به حداکثر قدی که ژنتیک اجازه می‌دهد، دست یابد؛ اما با ورود به دنیا بزرگسالی راه‌حل‌های محدودتری برای افزایش قد وجود دارد. یکی از راهکارهای افزایش قد و داشتن اندامی ایده‌آل در زمان کودکی یا بزرگسالی، یوگا است. حرکات یوگا برای افزایش قد کودکان، نوجوانان و بزرگسالان بسیار تاثیرگذار خواهد بود. همچنین این ورزش در عین بی‌خطر بودن، بسیار کمک‌کننده بوده و به‌عنوان یک پشتیبان و مکمل علاوه‌بر کمک به رشد بیشتر، در آرامش ذهنی نیز بسیار مناسب خواهد بود. به همین منظور در ادامه مباحث آموزش یوگا قصد داریم به معرفی 7 حرکت یوگا برای افزایش قد بپردازیم.

اوسترا آسانا یک حرکت یوگا برای افزایش قد

اوسترا آسانا که معمولا به‌عنوان حالت شتر نیز شناخته می‌شود، یک حرکت عالی از یوگا برای افزایش قد است؛ چراکه غده هیپوفیز را فعال کرده و ستون فقرات شما را طولانی‌تر می‌کند. در همین حین وضعیت بدن شما بهبود خواهد یافت و یک فرم عالی را به شما می‌بخشد. انجام این ژست علاوه بر افزایش قد، به کاهش چربی ران، بهبود قدرت بالاتنه، انعطاف‌پذیری نخاع، تسکین کمر درد و تنش در تخمدان‌ها کمک می‌کند.

برای انجام حرکت اوسترا آسانا ابتدا به حالت دو زانو بنشیند و زانوهایتان را روی‌هم جمع کنید. سپس باسن‌تان را روی پاشنه پا قرار دهید. در حین دم، خود را روی زانوها بلند کرده و دنبالچه را به داخل بکشید تا عضلات ستون فقرات فعال شوند. کف دست خود را روی پاها لغزانده و کمر خود را به‌صورت قوس‌دار نگه دارید. در این مدت بازوها را صاف نگه‌داشته و حالت خود را حفظ کنید.

اوسترا آسانا یک حرکت یوگا برای افزایش قد

بوجانگاسانا

یکی از بهترین آساناها و یک حرکت یوگا برای افزایش قد، وضعیت بوجانگاسانا است. بوجانگاسانا در حقیقت با نام کبرا نیز شناخته می‌شود و انجام آن بسیار آسان خواهد بود. باتوجه به‌سادگی این تمرین شما به‌راحتی می‌توانید به‌عنوان یک فرد مبتدی که تا کنون یوگا کار نکرده است، وضعیت بوجانگاسانا را به‌راحتی هرچه تمام‌تر انجام دهید. انجام حرکت بوجانگاسانا بالاتنه شما را تقویت کرده و استرس، درد و خستگی را برطرف خواهد کرد. همچنین باعث کاهش چربی دور کمر و شکم، بهبود هضم و اندام‌های شکمی، تنظیم سیکل قاعدگی، بهبود گردش خون و انعطاف‌پذیری خواهد شد.

برای انجام وضعیت بوجانگاسانا ابتدا روی شکم خود دراز بکشید. سپس دستان‌تان را به موازات شانه، در کنار سینه قرار دهید و بالاتنه خود را به سمت آسمان بلند کنید. در این مرحله ژست شما باید شبیه به یک مار باشد. سعی کنید تا جایی‌که می‌توانید بدن خود را بکشید و این حالت را برای 1 دقیقه حفظ کنید. پس‌ از گذشت این مدت به‌آرامی بالاتنه خود را به زمین بازگردانید و این حالت را چند بار تکرار نمایید.

بوجانگاسانا

اوجی پرانایاما

در حقیقت اوجی پرانایاما یک فرم عالی ازانواع حرکت یوگا برای افزایش قد بوده که به‌عنوان نفس پیروز نیز شناخته می‌شود. اوجی پرانایاما یک تمرین برای تقویت سلامت کلی بدن شما نیز خواهد بود. این وضعیت تنفس و متابولیسم را برای بهبود اکوسیستم بدن شما هماهنگ کرده و یک حرکت عالی برای پایان دادن به تمرینات یوگا یا افزایش تمرکز در اواسط یک روز کاری پرمشغله محسوب می‌شود. ازجمله فواید انجام اوجی پرانایاما می‌توان به بهبود توجه و تمرکز، افزایش تحمل و قدرت، افزایش ظرفیت ریه، متعادل‌سازی مراکز انرژی و سم‌زدایی بدن اشاره نمود.

برای انجام حرکت اوجی پرانایاما ابتدا بنشینید یا بایستید. دهان خود را بسته نگه دارید و از طریق بینی به‌صورت عمیق نفس بکشید. پیش‌ از اینکه مجددا نفس عمیق بکشید، به‌آرامی بازدم کنید. این وضعیت نه‌تنها سلامت جسمی را بهبود می‌بخشد، بلکه به تسکین اضطراب، استرس و افسردگی نیز کمک می‌کند.

اوجی پرانایاما

تریکوناسانا

تریکوناسانا یا حرکت مثلث باعث تقویت قفسه سینه، زانو، باسن و مچ پاها می‌شود. این تمرین با کشش خوبی که در ماهیچه‌های ساق پا و همسترینگ ایجاد می‌کند، سبب بهبود فرم ستون فقرات شده و درنهایت افزایش قد را به ارمغان می‌آورد.

برای انجام حرکت تریکوناسانا یا حرکت مثلث ابتدا بایستید و پاهای خود را حدود 2 برابر عرض شانه‌ها باز کنید. سپس به پهلوی راست چرخیده و پای راست خود را به سمت راست و پای چپ را رو به جلو قرار دهید. با دست راست خود پای راست را لمس کرده و بازوی چپ را به سمت بالا دراز کنید و بکشید. بدن را نیز به سمت آسمان کشیده و پای چپ خود را محکم روی زمین قرار دهید. با عوض کردن جهت خود، تمام این مراحل را با پای مخالف نیز تکرار کنید.

تریکوناسانا

وریکش آسانا برای افزایش قد

تمرین وریکش آسانا یا درخت یکی از بهترین حرکات برای افزایش قد محسوب می‌شود. زمانی‌که یک پا خم شده و روی ران قرار می‌گیرد، وزن تمام بدن به پای دیگر انتقال پیدا می‌کند که این کار برای تقویت ماهیچه‌ها بسیار عالی عمل می‌کند. همچنین زمانی‌که گردن به سمت بالاتر قرار گیرد، غده هیپوفیز که وظیفه تولید هورمون رشد را دارد، فعال می‌شود.

برای انجام تمرین وریکش آسانا ابتدا با هر دو پایتان روی زمین بایستید و دست‌ها را کنار بدن قرار دهید. نفس عمیق و راحت بکشید و روی پای چپ بایستید. در همین حین پای راست را به زانو بزنید و نگه دارید. پای راست را به سمت ران بیاورید و روی پای چپ تعادل خود را حفظ کنید. هر دو بازویتان را روی سر قرار دهید. برای انجام این تمرین توجه داشته باشید که نباید آرنج‌ها خم شوند و تنها کف دست‌ها را به یکدیگر وصل کنید. هنگام تنفس عمیق، تمام بدنتان را به مدت چند ثانیه بکشید. حرکت وریکش آسانا را با پای مخالف خود نیز انجام دهید.

وریکش آسانا

تاداسانا یک حرکت یوگا برای افزایش قد

در اصل تاداسانا که به‌عنوان وضعیت کوهستان نیز شناخته می‌شود، تمام گروه‌های عضلانی شما را درگیر کرده و این وضعیت به‌طور فوق‌العاده‌ای باعث تاثیر بر هورمون رشد می‌شود. تاداسانا یک فرم عالی و قابل دسترس از یوگا برای افزایش قد است. جدا از اینکه تاداسانا یکی از حرکات مناسب برای افزایش قد است، فواید زیادی را همچون افزایش تمرکز و توجه، بهبود قدرت و راستای قامت، کمک به مدیریت وزن، تسکین درد ناشی از سیاتیک و تقویت عضلات پایین تنه به همراه خواهد داشت.

برای انجام وضعیت تاداسانا ابتدا صاف روی زمین بایستید و کف دست‌هایتان را کنارتان قرار دهید، به‌گونه‌ای که روی ران‌ها قرار گیرند. عمل دم را انجام دهید و به‌آرامی بازوهای خود را به سمت بالا ببرید؛ اما توجه داشته باشید که آن‌ها را موازی با یکدیگر نگه دارید. پاشنه‌های پا را بلند کرده و روی انگشتان پا بایستید. سپس تا جایی‌که می‌توانید کشش انجام دهید. پس‌ از انجام عمل بازدم، اجرای حرکت را به پایان برسانید. شما می‌توانید این وضعیت را تا 10 بار تکرار کنید.

تاداسانا یک حرکت یوگا برای افزایش قد

شیرشاسانا یک حرکت یوگا برای افزایش قد

شیرشاسانا یکی از وضعیت‌هایی از یوگا بوده که خلاف جاذبه انجام می‌شود. درنتیجه غده هیپوفیز شما را تحریک کرده و به ترشح هورمون رشد کمک موثری می‌کند. از دیگر مزایا رایج انجام حرکت شیرشاسانا می‌توان به تقویت عضلات مرکزی بدن و بازوها، جلوگیری از تجمع خون در پاها، بهبود جریان خون، بهبود سلامت پوست سر و مو و تقویت تمرکز اشاره نمود.

برای انجام وضعیت شیرشاسانا ابتدا صاف به پشت دراز بکشید و کف دست‌ها را رو به پایین قرار دهید. به‌آرامی کمر، باسن و پاهای خود را بالا بیاورید و پشت خود را با دستانتان نگه دارید. وزن بدن را به‌آرامی روی بازوها و شانه قرارداده و درحالی‌که هر دو پا را دراز کرده‌اید تا 30 ثانیه در این حالت باقی بمانید. هر زمان احساس فشار کردید، انجام وضعیت شیرشاسانا را به پایان برسانید.

شیرشاسانا یک حرکت یوگا برای افزایش قد

سخن پایانی

یوگا ازجمله ورزش‌های بسیار محبوب در سراسر دنیا بوده که طرفداران زیادی دارد. این ورزش با حرکات و تمرین‌هایی که دارد، به آزادسازی ذهن از استرس، افزایش تمرکز و موارد دیگر کمک می‌کند؛ اما از آن‌جایی‌که این ورزش شامل حرکات کششی فوق‌العاده‌ای نیز است، باعث شده حرکات آن به‌عنوان روشی برای رشد قد شناخته شود. انجام حرکات کششی این ورزش به‌مرور باعث می‌شود که قد شما بلندتر به‌نظر برسد؛ اما توجه داشته باشید زمانی از این تمرینات نتیجه می‌گیرید که به‌صورت منظم و طولانی‌مدت آن‌ها را تکرار کنید. توصیه می کنیم مقاله 5 حرکت کششی برای تسکین کمردرد را در کنار این مقاله مطالعه نمایید.

سوالات متداول

1- آیا حرکات یوگا باعث افزایش قد می‌شوند؟

بلندی قد هر فرد تحت تاثیر عواملی همچون ژنتیک، جنسیت، فعالیت غدد، تغذیه و فعالیت‌های ورزشی مانند یوگا است. بنابراین این ورزش می‌تواند روی رشد قد شما تاثیر مثبتی بگذارد.

2- آیا یوگا برای افزایش قد بزرگسالان نیز تاثیر دارد؟

یوگا برای افزایش قد در سنین بزرگسالی که تا حدودی موثر است. همچنین با انجام ورزش یوگا در سنین نوجوانی، شاهد تاثیر قابل توجه این ورزش بر رشد قدتان خواهید بود.

3- انجام ورزش یوگا تا چه حد بر افزایش قد موثر است؟

افزایش قد یکی از بزرگ‌ترین تغییرات در بدن انسان بوده که برای رسیدن به آن باید تلاش زیادی داشته باشید. بنابراین شما می‌توانید با انجام ورزش یوگا و کشش استخوان‌های مربوط به رشد قد، به افزایش قدتان کمک کنید.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *