تاثیر یوگا بر تعادل انرژی چاکرا

یوگا نوعی تمرین ذهنی و بدنی بوده که در کنار مزایا فراوان خود، تاثیر قابل‌توجهی بر تعادل انرژی چاکراها و سیستم انرژی داخلی بدن دارد. چاکراها درواقع 7 قسمت مهم بدن را شامل می‌شوند که هنگام تعادل در انرژی این مراکز، احساس راحتی، آرامش و لذت به همراه خواهند داشت. انسداد انرژی در یک چاکرا باعث احساس اضطراب، خستگی، ترس و… می‌شود. یوگا در فعال نمودن چاکراها و متعادل‌سازی سیستم انرژی داخلی بدن کمک زیاد می‌کند. در این مطلب از مباحث آموزش یوگا قصد داریم به بررسی کامل تاثیر یوگا بر تعادل انرژی چاکرا ها بپردازیم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

یوگا چه تاثیری در تعادل انرژی چاکراها دارد؟

از آن‌جایی‌که یوگا هم یک تمرین فیزیکی و هم یک تمرین معنوی محسوب می‌شود، حرکات آن برای روح و احساسات شما نیز مفید خواهند بود. بنابراین یوگا به تمرینی عالی برای متعادل‌سازی چاکراهای شما تبدیل‌ شده است. زمانی‌که چاکراها بسته شده باشند، یوگا می‌تواند به آزاد شدن انرژی کمک کند. درواقع حرکات یوگا راهی مناسب برای رهاسازی انرژی کهنه یا باقی‌مانده درون بدن است؛ چراکه انرژی تازه و حیاتی را از طریق تنفس و ژست‌های مختلف به درون بدن بازمی‌گرداند. تمرینات یوگا شما را به حالتی سوق می‌دهد که در آن انرژی بتواند آزادانه در بدن جریان پیدا کند. توجه داشته باشید زمانی‌که انرژی آزادانه جریان یابد، سیستم انرژی داخلی بدن به تعادل می‌رسد.

هر زمان که احساس کردید از تعادل خارج شده‌اید، بهتر است بدون هیچ‌گونه قضاوت آن را بپذیرید؛ چراکه این اتفاق ممکن است برای هر فردی رخ دهد. پس‌ از آگاهی از محل عدم تعادل می‌توانید از طریق تمرینات یوگا و توجه ذهنی، مرکز انرژی موردنظر را تحریک کرده و تعادل چاکرای مربوطه را تنظیم و بهبود ببخشید. به‌طورکلی فرآیند تاثیر یوگا بر تعادل انرژی چاکرا لذت‌بخش و سرگرم‌کننده خواهد بود.

تاثیر یوگا بر تعادل انرژی چاکرا

تاثیر یوگا بر تعادل انرژی چاکرا ی مولادهارا

چاکرای مولادهارا یا چاکرای ریشه ارتباط انرژی شما با زمین است. این چاکرا روح شما را با زمینی که درحال‌حاضر در آن زندگی می‌کنید، مرتبط می‌سازد. زمانی‌که مولادهارا به‌درستی عمل کند، احساس ارتباط عمیق و تمرکز بالایی با زمین دارید و انرژی نامحدودی را برای شما به‌همراه خواهد داشت. اگر به‌علت ورود به شغلی جدید، خانه‌ای تازه یا مهاجرت احساس غریبگی با محیط دارید، به‌معنای این است که باید انرژی خود را بازیابید و به نیروی آرام‌بخش زمین متصل شوید. در چنین وضعیتی تمرین تاداسانا در یوگا باعث انتقال انرژی از طریق پاها به مرکز زمین می‌شود. این تمرین کمک می‌کند تا به احساس آرامش و استقرار کامل دست یابید.

چاکرای سوادهیستانا

چاکرای سوادهیستانا یا چاکرای خاجی قوه حس شما را تا حد قابل‌توجهی تقویت کرده و انرژی شما را نیز افزایش می‌دهد. این چاکرا زمانی‌که عملکرد درستی داشته باشد، باعث ایجاد یک نیروی خلاقانه در شما خواهد شد به طوری‌که با خود و شریک زندگی‌تان احساس ارتباط نزدیکی خواهید داشت. اگر با مشکل عاطفی یا جنسی شدیدی روبه‌رو شده‌اید، ممکن است ارتباط شما با این چاکرا قطع شده باشد. درنتیجه احساس گناه، عدم اطمینان، شرم و بی‌ارزش بودن را برای پذیرش انرژی جنسی به‌ همراه خواهد داشت. تمرین مناسب یوگا برای تعادل انرژی در این چاکرا اوتکاتا کوناسانا است که می‌تواند با فعال نمودن قدرت در قسمت پایینی شکم، باسن، کشاله ران و پاها باعث تحریک چاکرای خاجی شود.

تاثیر یوگا بر تعادل انرژی چاکرای چاکرا ی مانیپورا

چاکرای مانیپورا یا چاکرای ناف درحقیقت نیروی اراده شما را برای انجام کارها تامین می‌کند. این چاکرا در پایین استخوان جناغ سینه و بالای ناف قرار گرفته و مرکز قدرت شما محسوب می‌شود. زمانی‌که چاکرای مانیپورا در تعادل باشد، هنگام اجرای تصمیمات خود با اعتمادبه‌نفس و شجاعانه عمل می‌کنید و احساس توانمندی و خرسندی را به‌همراه خواهد داشت؛ اما در مواقعی که چاکرای مانیپورا به‌درستی عمل نکند، از مسیر اصلی خارج می‌شوید و دچار درگیری ذهنی خواهید شد. همین امر موجب تضعیف اعتماد و سطوح انرژی شما می‌شود. تمرین یوگای مناسب برای تعادل انرژی این چاکرا پاریپورنا ناواسانا محسوب می‌شود که گردش خون را در این ناحیه تقویت می‌کند و در ارتباط شما با مرکز این انرژی موثر خواهد بود.

چاکرای آناهاتا

چاکرای آناهاتا یا چاکرای قلب، مرکز اصلی هیجانات شما است. این چاکرا موجب تقویت قابلیت عشق ورزیدن و دریافت آن خواهد شد. به تعادل رسیدن چاکرای آناهاتا حس عمیق و عاشقانه‌ای با تمام موجودات از جمله خودتان را به‌همراه دارد. در چنین شرایطی می‌توانید با هر موقعیت و افراد مختلف با عشق و شفقت برخورد نمایید؛ اما زمانی‌که ارتباط شما با مرکز این انرژی کاهش یابد یا قطع شود، احساس ناتوانی در ابراز و دریافت عشق، ناراحتی و رنجش خواهید داشت. معمولا مسدود شدن این چاکرا ممکن است بعد از وقوع اتفاقات در جمع دوستان و خانواده یا ناراحتی عمیقی رخ دهد. اگر دچار غم و ناراحتی هستید، تمرین اوشتراسانا در یوگا بهترین گزینه برای شما خواهد بود؛ چراکه می‌تواند به باز شدن ناحیه قفسه سینه، بازگشت انرژی و ابراز عشق کمک کند.

چاکرای ویشودها

چاکرای ویشودها یا چاکرای گلو مرکز ارتباط و تعامل با خود و دیگران است و امکان ارتباط با هدف زندگی و ابراز آن را فراهم می‌کند. زمانی‌که چاکرای ویشودها در تعادل باشد، به‌راحتی، عاقلانه و رک با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید؛ چراکه این مرکز انرژی با ابراز واقعیت وجود شما در ارتباط است؛ اما زمانی‌که این چاکرا مسدود شود، امکان بیان احساس واقعی را نخواهید داشت و همواره احساس تردید دارید. معمولا مسدود شدن چاکرای ویشودها زمانی اتفاق می‌افتد که تغییری در زندگی شما به وجود آید. در چنین شرایطی در ناحیه گردن و گلو احساس گرفتگی داشته و نمی‌توانید منظور خود را به‌راحتی بیان کنید. تمرین ماتسایاسانا در یوگا باعث کشیده شدن و تحریک ماهیچه‌های گردن و گلو می‌شود. وجود حرکات کششی در این تمرین باعث بهبود گردش جریان خون در بافت‌های گلو شده و درنتیجه انرژی این چاکرا به تعادل می‌رسد.

تاثیر یوگا بر تعادل انرژی چاکرای چاکرا ی آجنا

چاکرای آجنا یا چاکرای چشم سوم در فضا میان دو ابرو قرار گرفته است. این چاکرا به گفته اساتید یوگا، مرکز درک و شهود محسوب می‌شود؛ اما زمانی‌که ارتباط شما با چاکرای چشم سوم مسدود شود، هنگام رویارویی با تغییر، احساس بی‌اعتمادی نسبت ‌به خود و نوعی تردید آزاردهنده پیدا می‌کنید. یکی از بارزترین نشانه‌های عدم تعادل انرژی در این چاکرا، گفتگوی ذهنی زیاد است. تمرین پاسجی موتاناسانا در یوگا می‌تواند باعث آرامش ذهنی و روحی شما شود. در این تمرین با قرار دادن پیشانی بر روی پاها چاکرای چشم سوم تحریک می‌شود.

چاکرای ساهاسرارا

چاکرای ساهاسرارا یا چاکرای تاج در بالاترین نقطه بدن قرار گرفته و از فرق سر آغاز می‌شود. این چاکرا از طریق مدیتیشن و برخی وضعیت‌هایی که موجب فشار ملایمی بر این ناحیه می‌شود، تحریک می‌گردد. این مرکز انرژی باعث ارتباط شما با منبع مقدس شده و احساس آگاهی والاتری را برایتان به همراه خواهد داشت. زمانی‌که چاکرای تاج متعادل باشد، حس خوشایندی را با جهان خواهید داشت؛ اما اگر چاکرای ساهاسرارا در وضعیت نامتعادلی قرار گیرد، احساس بدگمانی تمام وجود شما را فرامی‌گیرد. زمانی چاکرای تاج مسدود می‌شود که با اتفاقات و چالش‌های تلخ و دشوار مانند از دست دادن معشوق، طلاق یا دیگر حوادث ناگوار در زندگی روبه‌رو شوید. برای برقراری ارتباط با این چاکرا باید از بدگمانی دوری کنید و بدانید که تمام اتفاقات به نفع شما خواهند بود. تمرین سالامبا سیرشاسانا با ایجاد فشار اندکی بر ناحیه سر به تحریک چاکرای ساهاسرارا کمک می‌کند.

مقاله پیشنهادی: تاثیر یوگا بر انعطاف پذیری بدن

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی تاثیر یوگا بر تعادل انرژی چاکراها پرداختیم. هر هفت چاکرا در بدن به‌گونه خاصی بر بدن اثر می‌گذارند و عدم تعادل آن‌ها می‌تواند جسم و روح شما را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین متعادل سازی سیستم انرژی داخلی بدن از اهمیت بالایی برخوردار است. به‌منظور تعادل انرژی چاکراها انجام برخی تمرینات یوگا موثر بوده و به داشتن یک زندگی متعادل و فعال کمک می‌کند.

سوالات متداول

1- چه زمانی متوجه به تعادل رسیدن و باز شدن چاکراها می‌شویم؟

به‌طورکلی پروسه به تعادل رسیدن انرژی چاکراها ممکن است هفته‌ها به طول بینجامد؛ اما زمانی‌که شما در چاکرای موردنظر احساس گرما، فشار و ارتعاش کنید، به این معنا است که انرژی چاکرا به تعادل رسیده است.

2- آیا انرژی چاکراها به یکدیگر وابسته است؟

چاکراها معمولا انرژی خود را از چاکرای قبلی خود دریافت می‌کنند و سپس مراحل ارتقا و رشد را طی خواهند نمود.

3- آیا یوگا به تعادل هفت چاکرا در بدن کمک می‌کند؟

تمرینات یوگا درنهایت ما را به حالتی هدایت می‌کنند که انرژی هر هفت چاکرای بدن به تعادل برسد و انرژی آزادانه از چاکرای ریشه به چاکرای تاج جریان یابد.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *