اگرچه تمام افراد در سنین کودکی حفظ تعادل را به کمک والدین و اطرافیان فرا می‌گیرند؛ اما این مهارت برای عملکرد مناسب در ورزش‌های مختلف و تناسب اندام در بزرگسالی امری بسیار ضروری محسوب می‌شود. درواقع تعادل بدن یک فاکتور مهم آمادگی جسمانی محسوب شده و یک مهارت قابل توجه در زندگی است. انواع حرکات تعادلی یوگا این فاکتور را در جسم، روح و هورمون‌ها به بهترین شکل ممکن بهبود می‌بخشند. اگرچه تعادل نیز مانند بسیاری دیگر از ویژگی‌ها همچون انعطاف‌پذیری و قدرت در درون بدن ما وجود دارد؛ اما بدن بسیاری از افراد معمولا به‌اندازه کافی و متعادل نیست. بنابراین پیگیری اقدامات لازم برای متعادل‌سازی امری ضروری و حائز اهمیت است. در این مقاله از مباحث آموزش یوگا قصد داریم به معرفی مناسب‌ترین حرکات تعادلی یوگا برای تقویت تعادل و هورمون‌ها بپردازیم؛ در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

حرکت درخت

درواقع حرکت درخت باعث درگیر سازی عضلات اصلی طی تمرینات می‌شود. درنتیجه شما می‌توانید تراز دلخواه خود را از سر تا پا حفظ کنید. قرارگیری دست به حالت دعا در این تمرین به شما کمک می‌کند تا قفسه سینه را باز نگه داشته و قسمت ناحیه بالای کمر را توسعه دهید. برای انجام حرکت درخت ابتدا در حالت کوه بایستید و پاهای خود را به عرض باسن باز کنید. دستانتان را نیز در کنار نگه‌داشته و کف دست‌ها را به سمت خود قرار دهید. سعی کنید وزن خود را از پای راست برداشته و زانوی چپ را خم کنید. در ادامه مچ پای چپ را با دست چپ بگیرید و آن را در مقابل ران راست قرار دهید. در همین حالت به مدت 2 الی 3 تنفس باقی بمانید تا هسته بدن درگیر شود. حرکت درخت را برای سمت دیگر بدن نیز تکرار کنید.

حرکت درخت 

حرکت جنگجوی 3 از حرکات تعادلی یوگا

در اصل حرکت جنگجوی 3 زانوها و پاها را نیرومند ساخته و به حفظ تعادل کمک موثری می‌کند. این حرکت مچ پا و ساق را تقویت کرده و سبب ورزیده شدن عضلات پشت و شانه‌ها می‌شود.

برای انجام حرکت جنگجوی 3 ابتدا پای راست را در پشت پای چپ قرار داده و در حالت جهش قرار گیرید. پای خود را به‌صورت محکم بر زمین فشار دهید و مطمئن باشید که زانوی راست شما زمین را لمس نمی‌کند. همزمان تلاش کنید که پای جلوی خود را صاف نگه دارید. پای راست خود را به‌گونه‌ای خم کنید که گویا آن را به پشت دیوار پشت‌ سر خود فشار می‌دهید. توجه داشته باشید که در این حرکت پای راست باید کاملا بلند شود و با کمر و باسن هم‌تراز گردد. در این وضعیت پای راست باید موازی با زمین قرار گیرد و کف دست خود را به حالت دعا در کنار یکدیگر قرار دهید. به مدت 1 الی 2 تنفس در وضعیت جنگجوی 3 قرار گیرید.

حرکت جنگجوی 3 از حرکات تعادلی یوگا

حرکت عقاب روی آجر

یکی از جدیدترین حرکات تعادلی یوگا که می‌توانید روی آجر یوگا انجام دهید، عقاب روی آجر است. اگرچه احتمالا حرکات تعادلی را تا به امروز روی چمن یا روی مت یوگا انجام داده‌اید، اما این‌بار توصیه می‌کنیم با ایستادن روی آجر یوگا این تمرین تعادلی را امتحان کنید. برای انجام حرکت عقاب روی آجر ابتدا دو آجر یوگا روی زمین قرار دهید و روی آن بایستید. در ادامه زانوی خود را خم کنید و دست‌ها را به سمت بالا بگیرید. این حرکات را تا جایی انجام دهید که بدون لرزش یا کج شدن بتوانید خیلی راحت روی دو آجر یوگا بایستید. پس ‌از اینکه روی هر دو آجر با تعادل کامل ایستادید، یک پا را بلند کنید و پشت زانوی پای دیگر قرار دهید. در همین حین آرنج و دست‌ها را به یکدیگر بپیچید و در همان حالت قرار گیرید.

حرکت عقاب روی آجر 

حرکت سگ پرنده از حرکات تعادلی یوگا

حرکت سگ پرنده یکی دیگر از تمرینات پرطرفدار یوگا بوده که با کمی تغییر می‌تواند یکی از اصلی‌ترین حرکات تعادلی یوگا محسوب شود.

برای انجام حرکت سگ پرنده ابتدا چهاردست‌وپا روی زمین قرار گیرید و دست‌وپای مخالف خود را بلند کنید. در این حالت بدنتان را کاملا بکشید و سعی کنید که کمرتان به‌صورت کاملا صاف قرار گیرد. درادامه کمر و لگن خود را به‌آرامی بچرخانید، به‌گونه‌ای که کمر و سینه کاملا به یک سمت بچرخند و دست‌وپا نیز در حالت نیمه چرخیده قرار گیرند. تمرین سگ پرنده را تا جایی تکرار کنید که به تسلط کامل در انجام این تمرین برسید.

حرکت سگ پرنده از حرکات تعادلی یوگا

حرکت بچه گربه مکار

یکی از حرکات ساده برای افراد مبتدی که می‌تواند در حفظ تعادل آن‌ها بسیار مفید باشد، وضعیت بچه گربه مکار است. شما می‌توانید از این حرکت برای تقویت تعادل و هورمون‌ها استفاده کنید؛ چراکه به زمین نزدیک است و بدن شما بلافاصله تعادل خود را حفظ می‌کند. برای انجام حرکت بچه گربه مکار ابتدا در موقعیت مناسب قرار گیرید و زانوهای خود را به‌صورت مستقیم زیر لگن قرار دهید. بازوها و شانه‌ها را عمود بر کف زمین قرار دهید و پای راست خود را به سمت عقب بکشید. سپس آن را به همان شکل قرار دهید. زمانی‌که عمل دم را انجام دادید، دست چپ و پای راست را از زمین بلند کنید. انگشتان دست چپ باید خط مستقیمی با کمر و سر ایجاد کنند.

در این حرکت بر روی نقطه‌ای از زمین تمرکز کنید و قفسه سینه را بلند نگه دارید. سپس درحالی‌که عمل بازدم را انجام دادید، به‌آرامی پای راست و دست چپ خود را به سمت زمین حرکت دهید. وضعیت بچه‌گربه مکار را در سمت دیگر بدن خود نیز انجام دهید.

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی برترین حرکات تعادلی یوگا برای تقویت تعادل و هورمون‌ها پرداختیم. به یاد داشته باشید که انجام حرکات تعادلی یوگا می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد؛ چراکه تعادل و بالانس شما هرروز متفاوت خواهد بود. البته برخی از وضعیت‌های یوگا که حرکات تعادلی نام دارند، می‌توانند به حفظ تعادل و بهبود آن کمک کنند. اگرچه ممکن است در ابتدا این دسته حرکات در ابتدا دشوار باشند؛ اما با گذشت زمان هماهنگی و تعادل در شما بهبود پیدا خواهد کرد و می‌توانید با اطمینان و قدرت بیشتری حرکات تعادلی را انجام دهید. توصیه می کنیم مقاله فواید یوگا برای کودکان و نوجوانان را در کنار این مقاله مطالعه نمایید.

سوالات متداول

1- حرکات یوگا چه تاثیری در تقویت و حفظ تعادل دارند؟

انواع حرکات تعادلی یوگا به به شما کمک می‌کنند تا خودتان را هم‌تراز کنید، ماهیچه‌هایتان را تقویت نمایید و به آن‌ها انعطاف و کشش بیشتری دهید. همچنین تمرین منظم این دسته حرکات عملکرد گیرنده‌های عصبی بدن را بهبود می‌بخشد.

2- حرکات تعادلی یوگا برای تقویت تعادل چه مزایایی را به‌همراه دارند؟

این دسته حرکات راهی عالی برای قوی ماندن ازنظر ذهنی و عاطفی به‌ویژه در شرایط دشوار و پیچیده زندگی خواهند بود. بنابراین انجام این تمرینات برای شما بسیار مفید هستند و به شما کمک می‌کنند تا با صبر، آرامش و آگاهی به مسائل زندگی حرکت کنید.

3- چگونه می‌توانیم حرکات تعادلی یوگا را به شکل صحیح انجام دهیم؟

برای انجام حرکات تعادلی یوگا به بهترین شکل ممکن باید با صبر، حوصله و هوشیاری در حال تعادل قرار گیرید و برای حفظ و نگه‌داشتن آن تلاش کنید. همچنین هرچه بهتر بتوانید روی تنفس‌تان تمرکز کنید، انجام حرکات تعادلی برای شما آسان‌تر خواهد بود.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *